50 yıldır kimse fark etmiyordu, 25 günde 4 metreyi aştı

Türkiye’de sabır çiçeği olarak bilinen Agave bitkisi, Mersin’de deniz kenarında 50 yıl sonra 25 günde 4 metreyi aştı, bölge sakinleri şaştı kaldı. Sabır çiçeğinin kimi çeşitlerinin 50 ile 100 yıl ortasında bir kere çiçek açtığı öğrenildi.

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Akkum Mahallesi’nde deniz kenarında tabiatıyla yetişen ve Türkiye’de sabır çiçeği olarak bilinen Agave bitkisi uzun yıllar sonra 25 günde 4 metreyi aştı.

Denizin 3 metre üzerinde kayalık bölgede bir anda uzunluk atarak 4 metreyi aşan çiçeği görenler ise şaşırdı.

50 ile 100 yıl ortasında bir defa çiçek açan Agave bitkisinin kısa mühlet içerisinde çiçek açabileceği belirtildi.

Yaşları 54 ile 60 ortasında değişen bölge sakinleri, çiçeğin 25 gün içerisinde uzunluk attığını vurgularken yaşının da en az 50 olduğunu kendi çocukluk periyotlarında de burada olduğunu aktardı.

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NDE

Anavatanı Orta ile Güney Amerika olan Agave bitkisi Türkiye’de birtakım bölgelerde zaten çıkıyor.

Türkiye’deki çeşidin Agave Americana olduğu lakin 50 ile 100 yıl ortasında yalnızca bir defa çiçek açtığı için sabır yahut yüzyıl çiçeği denildiği öğrenildi.

Meksika’nın Tequila kentinde yetişen ve Mavi Agave ismi verilen sabır çiçeği çeşidinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığı belirtildi.

Sabır çiçeğinin sağlam ve çok az bakım gerektirdiği kurak şartlara adapte olduğu için başka bitkilere nazaran 10 kat daha fazla su tuttuğu kaydedildi.

“BU ÇİÇEĞİN AÇTIĞINI HİÇ GÖRMEDİM”

Mahalle sakinlerinden Mehmet Vurur “Çocukluktan beri burada yaşıyorum. 60 yaşındayım bu çiçeğin açtığını hiç görmedim. Çocukken de bu çiçek vardı, ufak kolları vardı bu türlü göbeği yoktu. Birinci kere bu türlü görünce şaşırdım. Burada yıllardır duruyordu, 25 günde 4 metreyi aşmış” dedi.

Bölgeye daima balık tutmaya gidenlerden Mustafa Küçük de, yıllarının geçtiği yerde birden bu formda büyüyen çiçeği görünce plastik olduğunu ve birilerinin getirdiğini zannettiğini söyledi. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.