ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’ın Türk jetlerine tacizine ait açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın, Ege ve Doğu Akdeniz’de vazife uçuşu gerçekleştiren Türk jetlerine Rus imali S-300 Hava Savunma Sistemi ile yaptığı tacizlere ait, “tarafları tansiyonu daha da arttıracak telaffuzlar ve aksiyonlardan kaçınmaya” davet etti.

ABD Dışişleri Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, AA muhabirinin sorusu üzerine, Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’deki provokasyonuna ait açıklamada bulundu.

Söz konusu durumdan haberdar olduklarını belirten yetkili, “NATO müttefiklerimiz Yunanistan ve Türkiye’yi bölgede barış ve güvenliği korumak için birlikte çalışmaya ve uyuşmazlıklarını diplomatik yollarla çözmeye davet etmeyi sürdürüyoruz. Tüm tarafları, tansiyonu daha da arttıracak telaffuzlar ve hareketlerden kaçınmaya davet ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

NE OLMUŞTU? 

Akdeniz’de milletlerarası hava alanında misyon uçuşlarını gerçekleştiren Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F-16’lar, 23 Ağustos’ta Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ilişkin Rus üretimi S-300 Hava Savunma Sistemi tarafından taciz edilmişti. S-300 sistemine ilişkin gaye takip ve füze güdüm radarı Rodos Adası batısında 10 bin feet irtifada vazife uçuşundaki F-16’ya yerden havaya füze kilidi atılmıştı.

Yunan askeri yetkilileri ise NATO Angajman Kuralları’nda “düşmanca hareket” olarak nitelendirilen kelam konusu davranışı inkar yolunu seçmişti.

Milli Savunma Bakanlığının, Yunanistan’ın Türk jetlerine yönelik tacizinin radar kayıtlarını, NATO Genel Sekreterliği ve İttifak üyesi ülkelerin savunma bakanlıklarına göndermeye hazırlandığı öğrenilmişti. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.