ABD’li Senatör: Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz’de tehdit oluşturuyor

ABD Senatosu Dış Münasebetler Komitesi Lideri Bob Menendez, New York‘ta gündeme iilişkin açıklamalarda bulundu.

Bob Menendez, Türkiye’ye yeni silah tedarikine ve F-16 savaş uçaklarının modernizasyonuna karşı olduğunu tabir etti.

Menendez, “Türkiye’ye başka askeri teçhizatın satışı konusunda muahedeyi çok sıkıntı buluyorum” dedi.

Menendez ayrıyeten, Türkiye’nin “eninde sonunda İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının önündeki mahzurları kaldıracağına” inandığını söyledi.

‘TÜRKİYE EGE VE DOĞU AKDENİZ’DE TEHDİT OLUŞTURUYOR’

Bob Menendez, Türkiye’nin, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de “istikrar ve refah için tehdit oluşturmaya devam ettiğini” ve “NATO müttefiki olmasına karşın provokatif uçuşlarla Yunan egemenliğine meydan okuduğunu” öne sürerek, bu hareketlerin “kabul edilemez” olduğunu tabir etti.

Menendez, “kritik bir jeopolitik ortamda Türkiye’nin NATO’nun bütünlüğünü baltaladığını” sav etti.

Menendez ayrıyeten, “Erdoğan’la ilgiler güç, beklediğimiz alakalar değil. Milletlerarası hukuk ihlallerinin ve Ege Denizi’nde çok uçuşların bir sonucunun olacağını Türkiye’ye açıklamamız gerekiyor” dedi.

‘RUM İDARESİ’NE SİLAH AMBARGOSU KALDIRILSIN’

Bob Menendez, ABD’nin Güney Kıbrıs Rum İdaresi‘ne uyguladığı mevcut kısmi silah ambargosunu “anakronik” olarak nitelendirerek, ambargonun kaldırılması davetinde bulundu.

Menendez, “Ambargonun büsbütün kaldırılması için şartlar olgunlaştı. Ambargonun büsbütün kaldırılması, Kıbrıs’ın “nihayetinde savunma yeteneklerini modernize etmesine ve AB ve ABD ile daha fazla bütünleşmesine müsaade verecek” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.