ABD’li temsilci: Ukrayna yardımları ‘kara para aklama’ programını andırıyor

Kongre’den geçen 40 milyar dolarlık paket hakkında konuşan ABD’li temsilci Marjorie Taylor Greene “Kar emeli gütmeyen kuruluş ve STK’lara fon sağlanıyor. Dışarı giden hibelere bakarsanız, gerisinde birçok vakit kâr maksadı gütmeyen kuruluşları işletenler ya da onların arkadaşları ve aileleri olduğunu görürsünüz ve şemalar genelde kara para aklama şemalarına benzer” dedi.

“VERGİLERİMİZ SUİSTİMAL EDİLİYOR”

Öte yandan, ABD dış yardımlarının temelde ikiyüzlü bir politikayı yansıttığını kaydeden Green, “Etiyopya’da şu an bir iç savaş yaşandığı, binlerce insanın öldürüldüğü ve milyonlarca insanın da yerlerinden edildiği gerçeğini görmezden geliyorlar […] Bu büyük bir ikiyüzlülük. Bunun gerçekte hayat kurtarmakla bir ilgisi yok” dedi.

Newsweek’te yer alan habere nazaran Greene ayrıyeten, “Vergilerimiz suistimal ediliyor, zira sivil toplum kuruluşlarına ve STK’lara gidiyorlar ve [onlar da] her türlü hibeyi finanse ediyorlar” dedi. Greene, kâr emeli gütmeyen kuruluşların, ABD’li seçkinler ve aileleri tarafından finanse edildiğini kelamlarına ekledi.

KONGRE, UKRAYNA’YA MİLARLARCA DOLAR AKITTI

Greene, Rusya ile yaşanan savaş müddetince iki defa Ukrayna’ya yardım fonu gönderilmesine karşı oy kullanan 57 Cumhuriyetçi ortasında yer aldı. Her iki yardım çeşidi da 368-57 oyla Kongre’den geçti ve Senato bu hafta ikinci paketi oylamaya hazırlanıyor. Kongre mart ayında, Ukrayna için 13.6 milyar dolarlık acil yardım içeren 1.5 trilyon dolarlık bir ödenek paketini daha onayladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.