Açlık sonu altında yaşayan emekliler, bankalar ortası mekik dokuyor

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik temmuz ayında yapılan yüzde 42 oranındaki artırımla birlikte bankaların maaş müşterileri olmaları karşılığında emeklilere verdiği banka emekli promosyonları da arttı.

EN KÂRLI SEÇENEK

Bu durum nedeniyle emekliler bankalar ortasında adeta mekik dokuyor. Emekli yurttaşlar bankaların yaptığı promosyon teklifini değerlendirip kendileri için en “kârlı” olan bankayı seçebilmek için bankaları geziyor. Aldıkları maaş ile geçinmelerinin olanaksız olduğunu belirten emekliler bahisle ilgili Cumhuriyet’e konuştu.

‘MARKETE GİTMEK KORKUTUYOR’

Maliye Bakanlığı’nda otuz üç yıl gelir uzmanı olarak çalıştıktan sonra emekli olan Mustafa Ayar, açlık hududunun altında maaş aldığını kaydetti. Ayar, “Emekli beşerler ellerine biraz daha fazla para geçsin diye bankaları gezip promosyon hesabı yapıyor. Açlık hududunun altında maaş alan emekliye üç yılda bir promosyon versen ne olacak ki? Biz markete gitmeye korkuyoruz. Evvelki gün marketten şeker, iki adet ampul ve dört adet de kalem pil aldım 174 TL tuttu. Bu pahalılık karşısında emekli ne yapsın?” dedi.

‘GÜNCELLEME BEKLİYORUM’

Bankadan emekli 60 yaşındaki Ferzan Sarsılmaz, “Emekli maaşını taşıdığımız bankalar ile 3 yıllık taahhüt imzalıyoruz. Ben de promosyon için bankamı taşımıştım. şu an bulunduğum banka bir güncelleme yaparsa bulunduğum bankada kalmayı planlıyorum, yoksa ben de hesabımı en çok teklifi veren bankaya taşıyacağım” diye konuştu.

13 MİLYON EMEKLİ VAR

Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) yaptığı araştırmaya nazaran, Türkiye genelinde 8 milyon 615 bin emekçi emeklisi, 2 milyon 718 bin esnaf emeklisi ve 2 milyon 389 bin memur emeklisi olmak üzere toplam 13 milyon 722 bin kişi emekli aylığı alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.