‘Affını isteyen’ Gül gitti, Adalet Bakanlığı’na Bekir Bozdağ getirildi

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül görevden alınarak yerine Bekir Bozdağ getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, “Görevden affını isteyen ve af talebi kabul edilen Abdülhamit Gül’den boşalan Adalet Bakanlığı’na Bekir Bozdağ atandı.” ifadesi kullanıldı.

Gül’den boşalan Adalet Bakanlığı’na eski Adalet Bakanı AKP’li Bekir Bozdağ atandı. Gül, Twitter’dan “Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 19 Temmuz 2017 tarihinden beri sürdürdüğüm Adalet Bakanlığı görevinden ayrılmış bulunuyorum. Kendilerine görevden af talebimi kabulleri için şükranlarımı arz ediyor, yeni Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’a başarılar diliyorum.” dedi.

BEKİR BOZDAĞ KİMDİR?

Daha Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü olarak da görevler üstlenen Bekir Bozdağ, 1 Nisan 1965’te Yozgat Akdağmadeni’nde dünyaya geldi. İlkokul, orta okul ve lise eğitimini Yozgat’ta tamamlamasının ardından Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalında yaptı. Bir süre kamu görevinde bulunduktan sonra serbest avukatlık yapmaya başladı.

1999’da Fazilet Partisi’den Akdağmadeni İlçe Belediye Başkan adayı oldu. AKP’nin kurulmasıyla birlikte 2002 Türkiye genel seçimlerinde AKP Yozgat milletvekili oldu.

22, 23 ve 24. Dönemde Yozgat Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Adalet Komisyonu Üyeliği, 23. Dönemde AKP Grup Başkanvekilliği yaptı. 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı, 61 ve 62. Hükümette Adalet Bakanlığı görevini üstlendi. AKP MKYK Üyesi, 64. Hükümette Adalet Bakanı oldu. 24 Temmuz 2017’de ise Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü oldu.

OHAL DÖNEMİNİN POPÜLER BAKANI

Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı döneminde parti başkanları, gazeteciler, akademisyenler ya tutuklandı ya da ihraç edildi. Türkiye OHAL döneminde KHK ile yönetilirken, Adalet Bakanı olan Bekir Bozdağ adalet arayanların samimi olmadığını iddia etti.

Evli ve üç çocuk babası olan Bekir Bozdağ’ın orta düzeyde İngilizce ve Arapça bildiği belirtiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.