Akıllı telefon satışları süratle düşüyor

Pandemi ile birlikte birçok kesimde yaşanan daralma akıllı telefon piyasasını vurmuş durumda. Counterpoint Research tarafından yapılan araştırmada 2022’nin birinci çeyreğinde akıllı telefon satışları düşme eğilimine girdi. Yeni sayılara bakıldığında akıllı telefon satışları son 10 yılın en düşük düzeyine geriledi.

Araştırmayı yapan kuruluşa nazaran Avrupa’da akıllı telefon satışlarında yaşanan düşüşün en büyük nedeni çip krizinin akabinde telefon sevkiyatının azalmış olması ve pandemi ile birlikte fiyatların süratle artması oldu.

AVRUPA’DA AKILLI TELEFON SATIŞLARI %12 AZALDI

Counterpoint Research tarafından yayınlanan raporda, Avrupa’da akıllı telefon pazarı 2022’nin birinci çeyreğinde yüzde 12 ile son on yılın en büyük düşüşünü yaşadı. 

Araştırma şirketine nazaran devam eden sevkiyat sıkıntıları, Çin’deki sert koronavirüs tedbirleri, berbatlaşan ekonomik şartlar sonucu yaşanan fiyat artışları ve Rusya-Ukrayna savaşı akıllı telefon satışındaki düşüşü tetikledi.

Araştırmalara sonuçlarına nazaran pazar önderi Samsung 2021 yılından 2022 yılına yüzde 2’lik bir düşüşle girdi. Daha evvel yüzde 37 olan pazar hissesi yüzde 35’e geriledi. 

Samsung’un akabinde akıllı telefon pazarının ikincisi Apple’da bu düşüşten etkilenen firmalar ortasında yer aldı. Apple’nin pazar hissesi ise yüzde 24’ten yüzde 25’e çıktı lakin sattığı telefon sayısı düştü. Satılan adet bakımından Apple’da yüzde 6’lık bir düşüş yaşandı.

Pazarı elinde tutan üçüncü firma olan Xiaomi’nin pazar hissesi ise yüzde 19’dan yüzde 14’e düştü.

Listede hem pazar hissesi hem de satış sayısı olarak bedel kazanan tek firma Realme firması oldu. Çinli firma, pazar hissesini yüzde 2’den yüzde 4’e çıkardı. Şirket sattığı telefon sayısı bakımından ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 67’lik bir artış yaşadı. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.