Almanya-Polonya sonundaki toplu balık vefatlarında ‘kimyasal atık’ kuşkusu

Almanya ve Polonya’dan geçen Oder ırmağında binlerce balığın meyyit bulunma nedeni olarak “kimyasal atık” kuşkusu üzerinde duruyor.

AFP’nin haberine nazaran, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, yaklaşık 10 ton balığın meyyit bulunmasıyla ilgili “Muhtemelen çok büyük ölçülerde kimyasal atık ırmağa döküldü, felaketin boyutları çok büyük, Oder’in doğal halini geri kazanması için yıllara gereksinimi olacak” açıklaması yaptı.

Almanya Etraf Bakanı Steffi Lemke, Schwedt kasabası yakınlarında balıkların kıyıya vurmasıyla ilgili “çevre felaketi” açıklaması yaparken Brandenburg eyaletinin Etraf Bakanı Axel Vogel ise ırmaktaki oksijen düzeyinin düşmesi sonucu toplu ölümlerin yaşanmış olabileceğine dikkat çekti. Vogel, “Nehirdeki oksijen düzeyini birkaç gündür artırdık ve fakat buna yol açan yabancı bir unsurun girdiğini gösteriyor” dedi.

Oder ırmağındaki toplu balık ölümlerinin akabinde yapılan testlerde birinci olarak yüksek oranda cıva ve ağır metaller olduğu belirtilmiş, bir sonraki raporda ise yüksek oranda tuz düzeyi olduğuna ait bulgulara erişildiği aktarılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.