BAE Büyükelçisi 6 sene ortanın akabinde İran’da

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) İran Büyükelçisi Saif Mohammed Al Zaabi, ilgilerin bozulmasından altı yıl sonra Tahran’a döndü ve salı günü İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile görüştü.

Toplantıda Buyruk Abdullahiyan, Tahran’ın komşu odaklı siyasete dayalı olarak BAE ile alakaları genişletmekle ilgilendiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı, bölge ülkelerinin istikrar ve barış için işbirliği yapma muhtaçlığına ve iki ülke ortasındaki münasebetlerin geliştirilmesinde mevcut kapasitelerin kullanılması gerekliliğine dikkat çekti.

İran’a dönmekten mutlu olduğunu söyleyen BAE Büyükelçisi, iki ülkenin ekonomik ve ticari kapasitelerinin ikili ilgilerin geliştirilmesinde değerli bir faktör olduğunu vurguladı. BAE Dışişleri ve Milletlerarası İşbirliği Bakanlığı Ağustos ayında, “İran İslam Cumhuriyeti’ndeki yetkililerle işbirliği içinde ikili ilgilerin iki ülkenin ve daha geniş bölgenin ortak çıkarlara ulaşmak için ikili bağlantıların ilerletilmesine katkıda bulunmak amacıyla” BAE büyükelçisinin Tahran’daki misyonuna devam etme kararının alındığını duyurmuştu.

Abu Dabi 2016 yılında, Suudi Arabistan’ın Şii bir din adamını idam etmesinin akabinde İran’daki Suudi diplomatik misyonuna yapılan hücumları protesto etmek için İran’la diplomatik bağlantıları kesen Suudi Arabistan’a dayanağını göstermek gayesiyle Tahran’daki büyükelçisini geri çağırmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.