Bakan Nebati: ABD Merkez Bankası kamunun değil ki, 5 tane ailenin

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında, Merkez Bankası’nın ‘bağımsız’ olduğu yönünde açıklamalar yaparken ABD örneğini verdi. Nebati, “Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkarları doğrultusundaysa yapar ya da yapmaz. Bir de yalnız şu da var; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Merkez Bankası kamunun değil ki… 5 tane ailenin.”ifadelerini kullandı.

‘HIZLI DÜŞÜŞ YAŞANDI, KIPIR KIPIR OLDUM’

Bakan Nureddin Nebati, 20 Aralık günü Erdoğan’ın konuşmasının ardından Dolar’da yaşanan düşüş ile ilgili ise, “Cumhurbaşkanımızın konuşmasından sonra döviz düşüşünü gördüğümde kıpır kıpır oldum, arkadaşlara sordum biz bir şey yaptık mı? Yok efendim. Lan nasıl?” şeklinde konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımızın o kürsüye çıkışından hissediyorsunuz olacakları. Bir şeyler oluyor, zaten büyük bir özgüvenle gelmiş. Lütfen iki kabine toplantısı sonrasındaki söylemlere bakın. Büyük bir özgüvenle gelmiş, inanmış. ‘Evet buldum, buldum faiz arttırılmadan bu işlerin olacağını’ söyleyecek bir edayla geliyor, büyük bir enerjiyle söylüyor ve biz bekliyoruz sözünün bitmesini” dedi.

‘NASIL LAN? HARİKA…’

Erdoğan’ın konuşması sonrasında döviz kuralarındaki düşüşle ilgili telefonuna bildirimler geldiğini söyleyen Nureddin Nebati, “Sözü bitiyor anında telefonlara takır takır şeyler gelmeye başlıyor, döviz fiyatları düşüyor. Düşmesini bekliyoruz ama bu kadar hızlı açıkçası, yerimde duramıyorum kıpır kıpırım. Ben şunu yaptım ‘Ya arkadaşlar biz bir şey yaptık mı?’ ‘Yok efendim.’ Lan nasıl? Harika, muhteşem bir şey çünkü orada kurumlar yok” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.