Bakan Varank: Türkiye’yi uzay yarışında geri bırakmayacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin uzay ve havacılık alanında riskli ve yüksek yatırımları hayata geçirmek için büyük bir çaba verdiğini söyledi.

Milli Uzay Programı’nın Türkiye’yi havacılık ve uzay alanında üst basamağa çıkaracağını tabir eden Varank, “Dünyada ülkeler ortası rekabet artık yalnızca yeryüzünde olmuyor. Uzayda ve havacılıkta çok önemli bir rekabet var. Tam bağımsızlığın yolu aslında şu anda havacılıkta ve uzayda başarılı olmaktan geçiyor. Türkiye de uzayda bir argüman ortaya koyabilmek, tam bağımsız Türkiye’yi inşa edebilmek, öbür ülkelerin yaptığı riskli ve çok yüksek yatırımlara emsal yatırımları şu anda hayata geçirmek için büyük bir gayret veriyor” diye konuştu.

Bakan Varank, Türkiye’nin değerli gayelere gerçek gittiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği Ulusal Uzay Programı’nda 10 gaye belirlediklerini hatırlattı.

“TÜRKİYE, UZAY ALANINDA ÖNEMLİ KABİLİYETLERİ OLAN BİR ÜLKE”

Bu maksatlara dönük çalışmaları sürdürdüklerini lisana getiren Varank, “Türkiye, uzay alanında önemli kabiliyetleri olan bir ülke. Kendi uydusunu yapabilen, bilhassa uydu işletmeciliğinde çok önemli muvaffakiyetler elde etmiş, gökyüzü gözlemleriyle kendi ulusal gözlemevini ve içinde bulunduğumuz Doğu Anadolu Gözlemevi ile önemli altyapılar kuran, çok önemli insan kaynağına sahip bir ülkeyiz” tabirlerini kullandı.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünce geliştirilen İMECE müşahede uydusuna değinen Varank, şunları kaydetti:

“Kendi yerli ve ulusal müşahede uydumuzu inşallah ocak ayında uzaya fırlatacağız. Daha sonra kendi bağlantı uydumuz Türksat 6A’yı, kendi kabiliyetlerimizle inşa ettiğimiz Türksat 6A’yı 2023 yılında yeniden uzaya fırlatacağız. Tüm bu alanlarda kabiliyetlerimiz mevcut lakin biz Ulusal Uzay Programı’ndaki gayelerimizi gerçekleştirdiğimizde, uzay alanında çok daha başarılı, çok daha uzman bir Türkiye’yi, uzay yarışında çok daha başarılı bir Türkiye’yi görebileceğiz.”

Bakan Varank, İMECE müşahede uydusunun kamerasına yurt dışından taleplerin olduğunu belirterek, “Orada kendi geliştirdiğimiz uydu kamerasının şu anda bir öbür ülkeye ihracatını yapacağız, mutabakatımızı imzaladık. Burada çok önemli bir iktisat var, bu iktisattan gerekli hissesi alabilmek ve bunun yanında Türkiye’yi uzay yarışında geri bırakmamak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.