Bakan Varank’a ‘hızlı tanı kiti’ tepkisi: Peki neden Türkiye’de kullanılmıyor?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Almanya’da kullanılan ve en iyi sonuç veren 2 antijen hızlı tanı kitinin Türkiye’de üretildiği bilgisini aktardığı bir Twitter paylaşımında bulundu.

Bakan’ın bahsettiği kitlerin Türkiye’de kullanılmaması ise platformun kullanıcılarının dikkatinden kaçmadı. Birçok kullanıcı, Bakan’a Avrupa’da pek çok ülkede ücretsiz dağıtılan bu kitlerin neden ‘üreten’ ülkede kullanılmadığını sordu.
 

Almanya’da kullanılan, en iyi sonuç veren 5 antijen hızlı tanı kitinden 2’sinin Türkiye’de üretildiğini biliyor muydunuz? pic.twitter.com/IDjFCqAnMu

— Mustafa Varank (@varank) January 13, 2022

TARTIŞMALARA YOL AÇAN BİLİM KURULU KARARI

Paylaşımın, bilhassa dün açıklanan ve epey tartışılan Bilim Kurulu kararının ardından gelmesi de dikkat çekti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün toplanan kurulun kararını “Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler” sözleriyle duyurmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.