Bakan yardımcısı, kur korumalı TL mevduat uygulamasının ‘tutması’ için dua istedi!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, yaklaşık 14 saat süren görüşmelerin ardından kabul edildi.

‘‘En düşük emekli maaşı 2 bin 500 TL olacak’’ sözleri ile duyurulan teklifle, kanunsuz olarak uygulanmaya başlanan kur korumalı mevduat hesaplarına da yasal altyapı sağlandı. Teklifin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri, gelecek hafta başlayacak.

İktidarın son torba yasa teklifi ile dövizden TL’ye geçenlere yönelik devlet destekli mevduat hesabı, tartışmalara neden oldu. HDP’li Garo Paylan, henüz yasa çıkmadan uygulanmaya başlayan düzenlemeye tepki gösterdi. 1 TL’lik sembolik hesap açtığını ve sözleşmeyi aldığını ifade eden Paylan, kanunsuz uygulamaya karşı çıktı. AKP’li Uğur Aydemir ise kanun dışı uygulama hakkında, ‘‘Kanun çıktığı an kanuni olacak’’ savunmasını yaptı.

CHP’Lİ CAVİT ARI: DUAYI BİZ DEĞİL SİZ EDİN

Kur korumalı mevduat hesabının dövizdeki yükselişi durdurup durdurmayacağı hakkındaki sorulara yanıt veren Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman ise tartışmalı ifadeler sarf etti:

‘‘Gelişmekte olan ülke olarak, Türkiye için en büyük problem kurlardaki oynaklık’’ diyen Bakan Yardımcısı Zaman, yeni hesap türü için, ‘‘Bu üründe amacımız oynaklığı yok etmek. Oynaklığı nasıl yok edeceğiz? Şimdi, burada biraz da finansal davranış psikolojisi devreye giriyor. Oynaklığa neden olan bir yatırımcı tipi var. Biz bu yatırımcı tipine bu oynaklığı azaltabilmek için başka bir yer gösteriyoruz. Hani, dua edin de bu ürün gerçekten tutsun, oynaklık azalsın’’ dedi.

CHP’li Cavit Arı ise bu sözlere, ‘‘Duayı biz değil siz edin’’ yanıtını verdi.

YABANCI ÜLKELERE HACİZ KORUMASI

Merkez Bankası’nda bulunan yabancı cinsten paraların haczedilememesine yönelik düzenleme de komisyon gündemine geldi. İktidarın diğer ülkelerle gerçekleştirdiği swap anlaşmalarını kolaylaştırması beklenen düzenleme, tartışmalara neden oldu.

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, ‘‘Teklif utanç verici’’ dedi.

AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ise teklifin her maddesinin Türkiye için çok faydalı olduğunu öne sürdü. Aydemir, tepki çeken maddenin diğer ülkelerin merkez bankalarının açtığı hesaplarla ilgili olduğunu, hesap açtıran ülkenin garanti altına alındığını, utanç verici durumun olmadığını iddia etti.

EMEKLİNİN MAAŞI 178 DOLARA GERİLEDİ

En düşük emekli maaşının 2 bin 500 TL tutarında belirlenmesini müjde olarak değerlendiren iktidar partisi, bu konuda muhalefet milletvekillerinin de destek vermesini istedi.

Komisyonda milletvekillerini bilgilendirmek için bulunan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, tutarın yetersiz olduğunu ifade etti. Bozgeyik, ‘‘Alım gücü açısından değerlendirmek gerekiyor. 2021 yılı açısından değerlendirdiğimizde, bin 500 TL alan emekli, o gün açısından yani Şubat ayında 205 dolar alırken bugün, döviz kuru açısından baktığımızda, 2 bin 500 TL’ye çıkarıldıktan sonra 178 dolar alıyor’’ dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.