Bakan Yardımcısı Sayan: Toplumsal medyada manipülasyona müsaade etmeyeceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından, TBMM’ye sunulan basın, toplumsal medya ve internet haberciliğine ait düzenlemeleri içeren kanun teklifinde yer alan dezenformasyona ait değerlendirmelerde bulundu.

Toplumsal medya platformlarında dezenformasyona ve manipülasyona müsaade etmediklerini ve etmeyeceklerini vurgulayan Sayan, “Çeşitli kaynaklarla fonlanıp ülkemizde kaos oluşturmaya çalışanlar bir sefer daha düşünecekler. Bu kapsamdaki düzenleme TBMM’ye sunuldu.” sözlerini kullandı.

Sayan, Avrupa Dijital Hizmetler Yasası ile de uyumlu bir biçimde hazırlanan düzenlemeyle ilgili birtakım ayrıntıları paylaşarak, dezenformasyonun, toplumsal ağların sorumlulukları ve internet ortamında işlenen kabahatler üzere birçok maddeyi kapsayan geniş bir yasa teklifi hazırlandığına işaret etti.

“Türkiye’den günlük erişimi 10 milyonu aşan toplumsal ağlar ayrıştırıldı. Bu ağların Türkiye’de belirleyeceği temsilciler idari, teknik, mali ve tüzel taraftan tam yetkili ve sorumlular. Hazırlayıp sunacakları raporlarda algoritmalarına ve reklam siyasetlerine yer verecekler. Toplumsal ağlar, vatandaşımıza eşit ve tarafsız davranmakla yükümlü olacaklar. Türkiye’deki kullanıcıların hangi şahsî bilgilerini ne hedefle kullanacağını açıklayacaklar. Kullanıcılar toplumsal ağların kullanabileceği ferdî datalarını kendileri belirleyebilecek. Toplumsal ağlar, kabahat içeren içerikleri oluşturan ve yayan faillere ulaşmak için gerekli olan bilgileri isimli mercilerle paylaşacak. Çocuklara mahsus hizmetleri ayrıştırmak suretiyle çocukların yasa dışı ve ziyanlı içeriklere muhatap olmaması konusunda gerekli önlemleri alacaklar. Toplumsal ağlar, can/mal güvenliği konusunda tehlike arz eden içerikleri oluşturanlara ait bilgileri acilen kolluk üniteleriyle paylaşacaklar. Doğal afet, pandemi üzere harika durumlara ait evvelce kriz planı oluşturacaklar. Kurumlara etkin katkıda bulunacaklar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.