Balıkesir’de gül yağları uzay ortamında üretilecek

Balıkesir’in Edremit ilçesinde uzay ortamında düşük ısıda çok daha kaliteli gül yağı üretebilecek. Olağanda 70 derece sıcaklıkta üretilen gül suyu ve yağlar bu makine ile yüzde 25 derece ile üretilerek kalitesini koruyacak.

Dünyada bir ilk

Yapılan makinenin dünyada bir birinci olduğunu söz eden Durukan Bu yapmış olduğumuz çalışma aslında dünyada bir birincidir. Yani bizim ülkemizde gül yağcılığı dünya başkanıdır. Gül yağı dünyada aslında üç yerde çıkmaktadır. Türkiye’de, Isparta’da. Bulgaristan’da ve İran’da. Bunun on tonu Türkiye’de, 5 tonu Bulgar’da, 5 tonu da İran’da üretilmektedir.” dedi.

Makinenin içi eser için uzay ortamı sağlıyor

İHA’nın haberine nazaran, geliştirilen makine ile uzay ortamında üretim yapıldığının altını çizen Durukan “Gül yağlarımızı daha kaliteli elde edebilmek için uzay ortamında çalışan bir aygıt üretildi. Bu aslında aygıtın kendisi burada fakat içi uzay ortamında. Yalnız uçucu distilasyon dediğimiz fakat 25-30 derecede gül yağları elde edilen bir sistem. Normalinde gül yağları, yüksek ısı gerektirmekte. Yani 70-80 ortasında ısı elde ediliyor. Bu yapmış olduğumuz uzay ortamında çalıştığı için çok düşük sıcaklıklarda yani 25-30 derecede bile gül yağını alabiliyorsunuz. Böylece gül yağı ve gül suları daha kaliteli elde ediliyor.” dedi.

Uçucu yağ içeren bitkilerde de kullanılabilecek

Gül yağının yanı sıra uçucu yağ ihtiva eden bitkilerinde yağ üretiminde çalışabileceğini söz eden Faruk Durukan “Sadece gül yağı olarak değil kekik, lavanta üzere birçok üretilen uçucu yağları daha kaliteli elde etme emeliyle yapıldı. Bu çalışma dünyada teknoloji liderliğine soyunmak, daha kaliteli yağlar elde etmek gayesiyle yapılan bir çalışma.” diye konuştu.

Makineye çalışma arkadaşının ismini verdi

Üretilen makineye çalışma arkadaşının ismini veren Durukan “Burada da bize çok emeği geçen Profesör Tabip Gülen Tümen’in ismini verdim. Hocanın bizde çok emeği vardı. Bu aygıtımıza onun ismini verdik.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.