Biden’dan Buffalo’daki kanlı atak için değişik tarif: İç terör

Biden ve eşi Jill Biden, Buffalo’yu ziyaret ederek akının kurbanlarının aileleri ile görüştü.

Ziyaretinde konuşma yapan Biden, “Jill ve ben buraya size takviye olmak ve acınızı paylaşmak için geldik.” sözünü kullandı.

Biden, ırkçılığın ABD’nin bedellerine karşıt olduğunu vurgulayarak “Size kelam veriyorum ki ABD’de nefret ve kötülük galip gelemeyecek. Son kelam beyaz ırkçıların olmayacak.” dedi.

Kendilerini “vatansever” olarak tanımlayan bir kesim tarafından nefretin yayıldığını vurgulayan Biden, “Beyaz ırkçılık bir zehir ve siyaset yoluyla bedenimize yayılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Buffalo’daki akınla ilgili “Burada olanlar apaçık bir terör, iç terör.” görüşünü paylaştı.

 BUFFALO’DAKİ IRKÇI ATAK

Buffalo kentinde 14 Mayıs Cumartesi öğlenden sonra bir süpermarkete düzenlenen silahlı akında 10 kişi ölmüş, 3 kişi yaralanmış, saldırganın “Payton Gendron” isimli 18 yaşında beyaz bir erkek olduğu açıklanmıştı.

Yetkililer, kentin dışından gelen tetikçinin toplumsal medyadan canlı yayımladığı akında maksat aldığı 13 şahıstan 11’inin siyahi olduğunu belirtmiş, ırkçı nedenle yapıldığı açıklanan akına ait nefret cürmü soruşturması başlatılarak saldırganın birinci derece cinayetten yargılanacağı açıklanmıştı.

Hakim karşısına çıkarılan ve hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen saldırgan Gendron, yarın ikinci kere duruşmaya çıkacak.

POLİS, SALDIRGANA İLİŞKİN OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN MANİFESTOYU İNCELİYOR

Öte yandan polis, saldırgana ilişkin olduğu düşünülen ve internette yayımlanan manifestoyu incelediğini açıkladı.

ABD medyasına nazaran, 180 sayfa olduğu belirtilen ve saldırganın yazdığına inanılan manifestoda, “siyasi seçkinlerin beyaz nüfusu azaltmak için göç ve başka siyasetleri kullandığı belirtiliyor ve saldırganın mümkün olduğu kadar çok siyahiyi öldürme planı” yer alıyor.

Manifestoda, saldırgan, kendisini “faşist, beyazların üstünlüğünü savunan biri ve ırkçı” biçiminde tanımlıyor.

Saldırganın manifestosunda, 2020’de Kovid-19 salgınında can probleminden “4chan” web sitesine göz atmaya başladığını, sitede evvel silahlar, daha sonra da beyazların üstünlüğünü savunan grafiklerle karşılaştığını yazdığı tabir ediliyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.