Bilim İnsanlarından Fevkalade Keşif! Spor Yapanların O denli Bir Özelliği Ortaya Çıktı Ki…

Yeni bir araştırmaya nazaran, antrenmanın bedendeki kalori yakmanın yanı sıra açlığı bastıran molekülleri harekete geçirebildiğini bulan yeni bir araştırmaya nazaran, ağır idmanlar kalorileri iki farklı biçimde kesmeye yardımcı olabilir.BİLİM İNSANLARINDAN FEVKALADE KEŞİF! SPOR YAPANLARIN O DENLİ BİR ÖZELLİĞİ ORTAYA ÇIKTI Kİ…

Araştırmacılar, antrenman yaptıktan sonra hayvanların iştahını azaltan ‘açlık önleyici’ bir molekül olarak tanımladıkları şeyi keşfettiler. Yapılan araştırmada ‘lac-phe’ olarak bilinen bir molekülün insan bedeninde doğal olarak bulunan iki kimyasal bileşiğin (laktat ve fenilalalin) bir birleşimi olduğu anlaşıldı. Stanford Üniversitesi’nin yayınladığı habere nazaran, Stanford Tıp Fakültesi ve Baylor Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından tanımlanan molekülün ağır idman sonucu ortaya çıktığı ve iştahı bastırmak için beyne gittiği anlaşıldı. Lac-phe terlediğinizde etkin hale geliyor ve acıkmanızı engelliyor. Lac-phe antrenmanın obezite aykırısı tesirinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Lac-phe sayesinde besin alımı yaklaşık yüzde 30 oranında baskılanıyor ve bu sayede beden tartısı ve yağ azalırken glikoz toleransı artıyor. Molekül izole edilirken ve bir hayvana verilirken, iştahı ve genel kilo alımını azaltmaya da yardımcı oldu. Araştırmacılar, molekülün gelecekte kilo verme desteklerinin merkezinde kullanılabileceğinden umutlular ve o vakte kadar kilo şuuruna sahip beşerler gelecekteki programları planlarken antrenmanın bu yararını akıllarında tutabilirler.

ARAŞTIRMACILAR ÇOK UMUTLU

Hepimiz genel olarak idmanın yararlı olduğunun farkındayız. Stanford’da patoloji profesörü yardımcısı olan Dr Jonathan Long, bir üniversite açıklamasında, ”Vücut tartısı ve glikoz denetimi için güzeldir. Ama biz bu kavrama daha detaylı bir biçimde bakmak istedik, antrenmanı moleküller ve yollar açısından inceleyip inceleyemeyeceğimizi görmek istedik.” dedi.

Doğada geçen hafta bulgularını yayınlayan araştırmacılar, moleküler seviyede antrenmana nasıl reaksiyon vereceklerini görmek için başlangıçta fareler üzerinde denemeler yaptılar. Araştırmayı yöneten Long, araştırmalarına metabolomikte yeni bir şey öğrenmeye çalışmak üzere açık bir amaçla başladı. Bunu yapmak için, kanlarındaki makul moleküllerde sivri uçlar için onları ölçmeden evvel bir koşu bandında koşu yapan bir küme fareye sahip oldular. Kanda her vakit aktive olan yüzlerce, hatta binlerce molekül vardır, lakin bunlardan biri dikkatlerini laktat ve fenilalanin kombinasyonu olan Lac-Phe’ye çekti.

ARAŞTIRMA BİRİNCİ FARELERDE DENENDİ

Araştırmacılar daha sonra molekülü izole etti ve iştahlarını nasıl etkileyeceğini görmek için diyete bağlı obeziteye sahip farelere verdi. Sonraki 12 saat boyunca, uyarılmış fareler olağanda olduğundan yüzde 50 daha az yemek yiyordu. Maddeyi kullandıktan on gün sonra, farelerin toplam besin alımı ve beden tartısı düşmüştü. Araştırma şimdi erken olmasına ve molekülün kilo kaybı desteklerinde kullanılmasına hala biraz vakit olsa da, Long bunun kilo kaybı alanında çığır açan araştırmaların başlangıcı olmasını umuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.