Bu bayram, mangal kömürü maliyeti de kendini hissettirdi: Kömür de ithal ediliyor

Toplumda yerleşmiş alışkanlıklardan biri olan bayramda pikniğe gitme aktifliği bu yıl maliyetleri ile yurttaşları düşündürüyor.

Alışılmış maliyetlerden olan kırmızı ve beyaz etin yanında piknik keyfini direkt etkileyen mangal kömürü fiyatları da bu bayram kendini hissettiriyor.

Doğada bulunan ve ömrünü yitiren ağaçlar tarafından üretilen mangal kömürü, uzun ve zahmetli bir üretim sürecinin akabinde çeşitli kalitelerde satışa sunuluyor. Etleri hakikat halde pişirmek ve lezzetini tamamlayabilmek ismine mangal kömürünün gerçek oranda kullanılmasının kıymetinin yanında uygun bir mangal kömürü kullanmak da epeyce değerli.

KALABALIK TERTİPLERİN MAALİYETİ CEP YAKIYOR

Kalabalık ve birkaç aileden oluşan piknik tertiplerinde artan et maliyetleri ile birlikte mangal kömürü maliyeti de artıyor. 

10 kilogramlık bir mangal kömürü ortalama 150 TL’ye alıcıya sunulurken bu fiyat 275 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Daha küçük kümeler için kullanılabilecek 1 kilogramlık  en ucuz mangal kömürünün fiyatı ise 20 liradan başlıyor. Kalite arttıkça fiyatlarda da artışlar gözlemleniyor.

MANGAL KÖMÜRÜ DE İTHAL EDİLİYOR

Kalitesiz mangal kömürlerinde daha çabuk ısı kaybı yaşanığı için közün erken söndüğü bilinirken başka bir yandan kaliteli bir kömürden çok daha fazla dumana maruz kalındığı gözlemleniyor. 

Bu durumdan kaçınmak ismine üretilen ve dumansız mangal kömürü olarak bilinen kömürlerin 1 kilogramlık paketlerinin satış fiyatı ise ortalama 160 TL.

Pek çok eserde olduğu üzere dumansız mangal kömürleri de ithal ediliyor ve dolar endeksindeki hareketlerle gerçek orantılı olarak fiyat artışı yaşanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.