Bu fiyatlara bakıp memura emekliye artırım yapın

TÜİK, bugün birinci 6 aylık enflasyon sayılarını açıklayacak. Milyonlarca memur ve emekli ise gerçek enflasyon oranı kadar artırım yapılmasını bekliyor.

İğneden ipliğe artırım yağmuru devam ederken resmi enflasyon da her ay yeni rekora imza atıyor. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE), sert yükselişini sürdürerek yıllık yüzde 78’i aşması bekleniyor. Beklentiler gerçekleşirse enflasyon son 24 yılın rekorunu kırmış olacak.

TÜFE en son Eylül 1998 devrinde yüzde 80.4 artış kaydetmişti.

GIDA FİYATLARI UÇTU

İlk 6 aylık enflasyon oranının belirlenmesiyle 5 milyon memur ve 13.5 milyon emekliye yapılacak artırım da belirli olacak. Yüzde 40 civarında gelmesi beklenen birinci 6 aylık enflasyon oranı ise yetersiz bulunuyor. Vatandaşlar, gerçek enflasyonu yansıtmadığı gerekçesiyle TÜİK’in enflasyon sayılarından fazla artırım yapılmasını talep ediyor. Çarşıda, pazarda enflasyonun en az yüzde 160 olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Maaşa artırımı TÜİK’e nazaran değil, piyasadaki fiyatlara nazaran yapın” diyor.

Reuters’ın 12 iştirakçiyle gerçekleştirdiği ankette haziran ayı için yıllık TÜFE varsayımları yüzde 72.3 ile yüzde 81.8 ortasında değişiyor. Ankette aylık enflasyonun ise yüzde 5.38 düzeyinde gerçekleşmesi beklenirken kestirimler yüzde 3.5 ile yüzde 6.8 bandında yer aldı. İstanbul’da enflasyon ise İstanbul Ticaret Odası’nın bilgilerine nazaran, haziranda aylık yüzde 4.03, yıllık da yüzde 94.2 oldu.

Bir yılda akaryakıta yüzde 225 motorine yüzde 269 zam

Son bir yılda fiyatı en çok artan eserler ortasında akaryakıt başı çekiyor. Akaryakıtın litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da bir sene evvel 7.74 TL, yılbaşında 12.29 TL idi. Artırım oranı yıllık yüzde 225, yılbaşından bu yana yüzde 105 oldu. Motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da bir sene evvel 7.22 TL, yılbaşında 11.43 TL idi. Motorinde artırım oranı yıllık yüzde 269, yılbaşından bu yana yüzde 133 oldu. Şu anda akaryakıtın litre fiyatı 25.29 TL, motorinin litre fiyatı da 26.75 TL’den satılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.