Camilerde AKP propagandası tam gaz!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir etkinlikte cumhurbaşkanlığı seçimlerinin planlandığı gibi 2023 Haziran ayında olacağı açıklamasında bulundu. Muhalefetin erken seçim çağrılarına tepki gösteren Erdoğan, “Erken seçim olmayacak” dedi.

Ancak son dönemde Türk lirasının dolar karşısında aşırı değer kaybetmesi ve ardı ardına gelen yüksek oranda zamlar nedeniyle seçmende oluşan tepki ve önümüzdeki aylarda bu tepkinin daha da artacak olması AKP yöneticilerini endişelendirdi. Öncelik olarak muhalefet partilerinin yönetiminde bulunan bölgelere ağırlık veren parti kurmayları hem il hem de ilçe teşkilatlarını erken ya da baskın bir seçim için teyakkuza geçirdi. Bu kapsamda öncelik olarak Ankara ve İstanbul gibi şehirlerde Yenimahalle, Çankaya, Beşiktaş, Şişli ve Bakırköy gibi semtlerdeki cami cemaatine yöneldi.

Kronos’un haberine göre; cami dernekleri bu kapsamda kullanılmaya başlandı. Cami dernek başkanlarının çağrılarıyla AKP il ve ilçe yöneticileri akşam ve yatsı namazı sonrasında parti propagandası yapıyor. AKP’nin son 19 yıldaki ‘başarıları’ anlatılırken, ekonomik krizin de geçici olduğu algısı işleniyor. Hatta haftanın bazı günleri kahvaltıda insanlar bir araya getiriliyor. Muhalefetin etkili olduğu yerlerde vatandaşlara AKP’nin mesajlarının iletilmesi isteniyor. Toplantıya katılanlara ayrıca apartmandaki ya da mahallelerindeki vatandaşlarla da iletişim kurmaları tavsiyesinde bulunuluyor. Uygun görülmesi halinde de ev ziyaretleri yapabilecekleri anlatılıyor. Toplantıya katılanlardan ayrıca çevrelerinde kafası karışık seçmenlerin tespit edilerek kendilerine bildirilmesi isteniyor. İhtiyaç sahibi kişilere de erzak ve nakdi yardım yapılacağı yönünde sözler verilmesi de istenilen konular arasında yer alıyor.

İMAMLAR VE MÜEZZİNLER RAHATSIZ

Özellikle Ankara’da Batıkent, Yenimahalle ve Çankaya’daki imam hatiplik ve müezzinlik yapan din görevlileri ise yapılan çalışmalara tepki gösteriyor. İsminin açıklanması istemeyen bir imam, camilerde her gün siyaset konuşulmasından rahatsızlık duyduklarını anlatıyor. Birkaç defa cami dernek başkanını uyardığını anlatan din görevlisi, beklediği bir tepkiyle karşılaştığının altını çiziyor. Bazı cami cemaatinin de bu faaliyetlerden rahatsızlık duyduğundan şikayette bulunduğunu aktaran görevli, “Ben de konuyu bir üstümdeki görevliye aktardım. Ancak fazla karışmamam gerektiğini söyledi. Aksi durumda hedef olabileceğimi aktardı. Ben de namazı kıldırdıktan hemen sonra camiden ayrılıyorum. Yapacak başka bir şeyim yok.” şeklinde konuşuyor.

SEÇİM ÖNCESİ ESNAFIN NABZI TUTULUYOR

Son dönemde piyasalarda yaşanan fiyat artışları da parti teşkilatının gündeminde. Ankara ve İstanbul’da alt kadrolar, sabah 09.00’dan itibaren esnafların kapılarını çalıyor. Ekonomik krizin geçici olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısa sürede bu olumsuz tabloyu tersine çevireceği algısı işleniyor. Hatta bazı esnaflar, il ve ilçe teşkilatlarının haftalık yaptıkları toplantılara davet ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.