Cilo Dağı’nda kaya balı… Altın ile yarışıyor

Hakkari’de yaşayan Hamdi Akdoğan her yıl 4 bin 135 rakımlı Cilo Dağı’na tırmanıp kaya balı topluyor. Balın doğal olduğu için tercih edildiğini söyleyen Akdoğan, “Fiyatı altınla yarışıyor” sözlerini kullandı.

Cilo Dağı’nda gezerken arıları fark ettiğini söyleyen Hamdi Akdoğan, 8 yıldır ekipmanlarıyla sarp bölgesinde dağlara tırmanarak bal topladığını anlattı.

Akdoğan, elde ettiği kaya balını özel müşterilerinin yanı sıra Almanya, İsviçre, İran ve Irak’tan talep eden şahıslara gönderdiğini söyledi.

Bu yıl yaptığı birinci tırmanışta 7 kilo bal topladığını belirten Akdoğan, “Cilo Dağı eteklerindeyiz, burada kaya balını çıkartıyoruz. 5 nüfusum var, ailemi kaya balı ile geçindiriyorum. Bala büyük bir talep var. Türkiye’deki özel müşterilerimin yanı sıra Almanya, İsviçre, İran ve Irak’a da gönderiyorum” sözünü kullandı.

“ALTIN İLE YARIŞIYOR”

Balın fiyatının altın ile yarıştığını tabir eden Akdoğan, son olarak, “Balımızın kilosu 4 ile 6 bin lira ortasında değişiyor. Altın ile yarışıyor. Tehlike ve zorlukları göze alarak, bu işi yapıyorum” diye konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.