Covid-19, son 30 yılda çocuk aşılamalarındaki en büyük gerilemeye neden oldu

DSÖ ve UNICEF’ten yapılan ortak açıklamada, dünya genelinde Covid-19 sonrası çocuk aşılamaları oranındaki değişiklik incelendi.

Çocuklar için en kıymetli bağışıklık araçlarından difteri, tetanos ve boğmaca (DTP) aşılarının uygulanma oranının 2019’dan 2021’e kadar yüzde 5 azalma gösterdiği, yalnızca 2021’de 25 milyon çocuğun birinci yahut ikinci doz DTP aşısını yaptıramadığı bildirildi.

Covid-19’dan sonra HPV virüsüne karşı global aşılamaların yüzde 15’e yakın düştüğü ve bu eksikliğin kız çocuklarının sıhhat riskini artırdığı kaydedildi.

Çocuk aşılamalarında en büyük azalmanın ise kızamıkta görüldüğü, 2021’de kızamık aşılama oranının yüzde 81 düşerek 2008’den bu yana en düşük düzeye gerilediği belirtildi.

Geçen yıl 24,7 milyon çocuğun kızamık aşısı yaptırmadığı ve bu sayının 2019’dakinden 5,3 milyon daha fazla olduğu bilgisi paylaşıldı.

Bu sayılarla son 30 yılda çocuk aşılamalarındaki en büyük gerilemenin kaydedildiği vurgulandı.

Açıklamada tabirlerine yer verilen UNICEF Yöneticisi Catherine Russell, aşılamalardaki bu azalmanın çocuk sıhhati için alarm verici olduğunu vurgulayarak, “Bir nesil boyunca çocuk aşılamalarındaki en büyük gerilemeye şahitlik ediyoruz. Gerekli aşılarını yaptıramayan milyonlarca çocuk için bağışıklık telafisi yapmak zorundayız” dedi.

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ise Covid-19 ile halihazırdaki uğraşın, kızamık ve zatürre üzere ölümcül hastalıklara karşı gayretle bir arada yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi ve “Bu iki seçenek ortasında bir seçim olmamalıdır. İki çabayı de sürdürmek mümkündür” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.