Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ve Guterres ile görüştü: Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya’nın işgalinin akabinde birinci sefer Ukrayna’ya giderek Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile bir ortaya geldi. 2 saat süren görüşmenin akabinde iki önder, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile birlikte üçlü tepeye geçti. Üçlü tepe ise 40 dakikalık görüşmenin akabinde sona erdi. Tepenin akabinde Erdoğan, Zelenskiy ve Guterres açıklamalarda bulundu.

“YENİ BİR ÇERNOBİL YAŞAMAK İSTEMİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Ukrayna-BM Tepesi sonrasında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Zaporijya Nükleer Santrali etrafındaki çatışmalardan kaygı duyduğunu belirterek, “Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

İşbirliğimizi ve dayanışmamızı ilerletmeyi ele aldık. 6 aydır devam eden görüşmelerin ana konusunu teşkil etti. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne takviyemizi bu vesileyle bir kere daha vurguladık. Dün gece Harkiv’de 9 sivilin öldüğü, 35 kişinin yaralandığı füze atağıyla ilgili taziyelerimi ilettim. Yaşanan can kayıplarından duyduğumuz üzüntüyü bir kere daha söz ettim.

Nükleer santraldeki çatışmalardan kaygı ediyoruz. Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz. Ukrayna’nın yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Ukrayna’ya 98 TIR insani yardım materyali gönderdik. 325 bin Ukraynalıya ülkemizde süreksiz olarak konut sahipliği yaptık.

Savaşın Ukrayna’daki fiziki yıkımın neden olduğu durumu ele aldık. Ukrayna’nın yine imarı için gereken takviyesi vereceğimizi Zelenskiy ile paylaştık. 3’lü görüşmenin odak noktası savaşın nasıl nihayete erdirileceği oluşturdu.

ZELENSKIY’DEN BİRİNCİ AÇIKLAMA

Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretini güçlü bir takviye iletisi olarak nitelendirerek, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Ukrayna ziyareti, böylesine güçlü bir ülkeden gelen güçlü bir dayanak bildirisidir. Lviv’deki görüşmede Recep Tayyip Erdoğan ile tahıl teşebbüsünü uygunlaştırma ihtimalini, Zaporijya Nükleer Santrali etrafındaki durumu ve işgalcilerin nükleer şantajını, Rusya’nın süreksiz olarak işgal edilen Ukrayna topraklarındaki geniş çaplı tahıl hırsızlığını görüştük. Savunma işbirliği mevzularına da değinildi” dedi.

Zelenskiy ayrıyeten, Ukrayna ve Türkiye ortasındaki işbirliğinin daha da genişlemesinin her iki tarafı da güçlendireceğinden emin olduğunu tabir etti.

TAHRİP OLAN ALTYAPI YİNE İNŞA EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında, savaş nedeniyle tahrip olan altyapının yine inşası için Türkiye ile Ukrayna ortasında mutabakat imzalandı.

ZELENSKİY’DEN BİRİNCİ AÇIKLAMA

Görüşme sonrası açıklama yapan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, “Erdoğan’ın ziyareti güçlü bir ülkeden güçlü bir dayanak iletisi. Erdoğan ile Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki durumu görüştük. İş birliğimizin artırılması her iki ülkeyi de güçlendirecektir.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.