Cürüm şebekesi başkanı Vardaryan’ın yaptırımlardan kaçmak için Rus vatandaşlığından çıkmasına reaksiyon: Batı yaptırım listesine almalıdır

Servetini “para aklama ve yasa dışı silah ve uyuşturucu ticaretinden” edindiği konuşulan Ermeni asıllı Rus iş adamı Vardanyan, Batı yaptırımlarına karşı Rus vatandaşlığından çıkıp, Karabağ’da Rus ögelerin denetimindeki bölgeye yerleşti.

Vardanyan’ın Rus vatandaşlığından çıkması kamuoyunda Batının yaptırımlarından kaçma teşebbüsü olarak değerlendirildi.

“NEDEN YAPTIRIM LİSTESİNDE DEĞİL?”

Vardanyan’ın Batının yaptırım listesinde bulunmaması yansılara neden oldu. Kimi uzmanlar “Karabağ’da barış güçlerinin denetimindeki bölgeye yerleştiğini açıklayan cürüm şebekesi başkanı Vardaryan neden Batının yaptırım listesinde değil?” sorusunu yöneltti.

PUTİN’E YAKIN İSİMLERDEN ELEŞTİRİ

Rus ögelerin denetiminde olduğu bölgeye yerleştiğini açıklayan Vardaryan’ın “kararını bağımsız formda verdiği, paralarını Karabağ’daki Ermenilerin refah durumunu güzelleştirmek için harcayacağı ve bunun için de bir vakıf kurduğu” biçimindeki tabirleri Putin’e yakın isimler tarafından da inandırıcı bulunmadı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakın isimlerden siyaset bilimi uzmanı Sergey Markov, Facebook hesabından Vardanyan’ı Rus vatandaşlığından çıktığı için eleştirdi ve onun bu adımı Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlardan kurtulmak için attığını yazdı.

“RUSYA’DAN KAÇIŞI KAHRAMANLIK OLARAK LANSE EDİLİYOR”

Markov, Vardanyan’ın milyarlarını Rusya’da kazandığını, kazandıklarından Avrupa ve Amerika’ya da çok şey götürdüğünü söz ederek, “Vardanyan artık Rusya’ya karşı yaptırımlar nedeniyle parasını ve gayrimenkulünü kaybedebilir. Artık en şık kumarını oynuyor ve Karabağ halkı için kendini feda ettiğini tez ediyor. Karabağ’a taşınıyor, birebir vakitte Rus vatandaşlığından feragat ediyor ve böylelikle Rus zıddı yaptırımlardan kurtuluyor. ABD ve AB’nin kendisine karşı yaptırım uygulamamasını sağlamak için ABD ve Fransa’yı Ermenistan ve Azerbaycan ortasındaki ihtilaf konusundaki tavırlarından ötürü övüyor. Ne kadar esnek bir zihin ve esnek ahlaki unsurlar. Vardanyan’ın kendisine her şeyi veren Rusya’dan kaçışı bir kahramanlık olarak lanse ediliyor. Daha nicelerinin Vardanyan’ın yolunu izleyeceğini ve yurt dışındaki milyarlarını kurtarmak için Rus vatandaşlığından vazgeçmek üzere kahramanca sebepler bulacaklarından eminim.” açıklamasında bulundu.

Vardanyan’ın atılımı Azerbaycan idaresi tarafından da reaksiyonla karşılandı. Azerbaycan idaresi bu hareketleri ‘iki yüzlülük’ olarak tanımladı.

VARDANYAN’IN GEÇMİŞİ

Karabağ’a Ermenilere yardıma geldiğini öne süren Vardanyan’ın geçmişine göz atıldığında birikimini kara para aklama ve yasa dışı silah ve uyuşturucu ticaretinden edindiği anlaşılıyor.

Organize Cürüm ve Yolsuzluk Raporlama Projesinin (OCCRP) Mart 2019 tarihli raporunda Rusya’da yaşayan Ermeni oligarkların faaliyetinden ve oluşturdukları şebekeden de bahsediliyor. Raporda, bu şebekenin Rusya’da kara para aklama faaliyeti ile uğraştıkları ve kendilerine ilişkin banka aracılığıyla ülkeden 9 milyar dolar çıkardıkları anlatılıyor. “Troyka para aklama makinesi” olarak nitelendirilen şebeke, yolsuzluğa karışan Rus oligark ve siyasetçiler için kara para aklama, vergi kaçırma, varlıklarını yurt dışında saklama üzere faaliyetlerde bulunmakla suçlanıyor. Milyarder Vardanyan ise bu şebekenin kilit figürlerinden biri olarak gösteriliyor.

Kara para aklama, uyuşturucu ve yasa dışı silah ticaretiyle uğraşan Vardanyan’ın faaliyetinin bir kısmını bir vakitler Ermeni işgali altında bulunan Karabağ’da gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.