Denizli’de yeni bir mantar tipi keşfedildi

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Vazifelisi Tabip Oğuzhan Kaygusuz, saha çalışmaları kapsamında yeni bir mantar çeşidi tanımladı.

İlk kere Denizli’nin Çamlık Mesirelik Alanı’nda, Anadolu karaçamının altında tespit edilen bu mantar cinsine, şapka renginin kremsi tonlarda olmasından ötürü, şapka rengine atfen “Lepiota cremea” ismi verildi.

Mantar, Yeni Zelanda’nın taksonomi alanında yayın yapan “Phytotaxa” mecmuasında yayımlandı.

Kaygusuz, AA muhabirine, 2010-2020 yılları ortasında alanda çalışmalar yürüttüğünü ve mantarı birinci kere 2016 yılında bulduklarını söyledi.

Denizli’de “Lepiota cremea” mantarın moleküler çalışmalarını gerçekleştiklerini belirten Kaygusuz, “Yaptığımız incelemelerde bu mantarın birinci olarak ülkemizde ve dünyada hiç keşfedilmemiş bir tıp olduğu sonucuna ulaştık. Çalışmalarımızı ayrıntılandırdık. Moleküler kapsamda örneklerimizi yurt dışındaki öbür mantar tipleriyle kıyasladık. Bulduğumuz bu mantar tipinin dünyada birinci olarak Denizli’nin Çamlık alanında belirlendi.” diye konuştu.

Kaygusuz, Türkiye’nin güçlü bir biyoçeşitliliğe sahip olduğuna dikkati çekerek, yaptığı çalışmalarla bölgedeki değerli varlıkları tanıtmaya devam edeceklerini lisana getirdi.

“10 YILLIK BİR EFOR SONUCUNDA MANTARI DÜNYA LİTERATÜRÜNE TANITMIŞ OLDUK” 

Keşif esnasında arazi ve laboratuvar çalışmalarının uzun soluklu çalışmalar olduğunu söyleyen Kaygusuz, “2010-2015 yılları ortasında yaptığım çalışmaları bir ortaya topladım. Alışılmış sonrasında yaptığımız değerlendirmelerde de bölgede cinsin yeni olduğu kanısına vardık. 10 yıllık bir efor sonucunda mantarı dünya literatürüne kazandırdık.” tabirlerini kullandı.

Kaygusuz, Türkiye’deki biyoçeşitliliği tanıttıkça dünyanın gözünün Türkiye’ye çevrildiğini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.