Dünyanın birinci robot CEO’su misyona başladıé

Çin merkezli oyun şirketi NetDragon Websoft, dünyanın birinci robot CEO’sunu atayan şirket oldu. İnsansı robot, bir vücuda sahip olmadan büsbütün sanal ortamdan şirketi yönetecek.
 
Webtekno’ya nazaran Tesla ve Xiaomi üzere pek çok teknoloji şirketi insansı robotlar üzerinde çalışmalarını sürdürürken, geçen günlerde dikkat alımlı bir haber geldi. Yaklaşık 10 milyar dolar bedele sahip olan Çin merkezli oyun geliştiricisi NetDragon Websoft, şirketin yan kuruluşunun yeni CEO’luğuna yapay zekâ takviyeli bir insansı robotun atandığını açıkladı.

”Ms. Tang Yu (Bayan Tang Yu)” olarak isimlendirilen robot, rastgele bir fizikî vücuda sahip olmayacak. Robot, büsbütün sanal ortamda varlığını sürdürecek. Robot, Fujian NetDragon Websoft şirketinin bundan sonraki en kıdemli yöneticisi olacak. Şirketin tüm operasyonu, robotun sorumluluğunda olacak.

ROBOT ŞİRKETTE TAM OLARAK NE YAPACAK?

İnsansı robot Tang Yu, şirket tarafından paylaşılan açıklamaya nazaran şirketin süreç akışını tertibe sokacak, iş misyonlarının kalitesini artıracak ve genel yürütme suratını geliştirecek. Bununla birlikte günlük operasyonlarda rasyonel karar vermeyi desteklemek ve daha tesirli bir risk idare sistemi sağlamak için gerçek vakitli bir bilgi merkezi ve analitik araç olarak hizmet sunacak.

Şirketin CEO’luğuna bir robotun atanması hakkında yorum yapan NetDragon Lideri Dr. Dejian Liu, yapay zekânın kurumsal idarenin geleceği olduğuna inandıklarını açıkladı. Liu, gelecekte metaverse tabanlı bir çalışma topluluğu olmayı hedeflediklerini belirterek Tang Yu’ya hayat veren algoritmayı geliştirmeyi sürdüreceklerini paylaştı.

KAYNAK: WEBTEKNO

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.