EYT’de 1.5 aylık bilanço: Maaş bağlanan kişi oranı yüzde 20

Ogün Akkaya

ANKARA- Emeklilikte Yaşa Takılanları (EYT) kapsayan yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden 1,5 ay geçti. Sosyal Güvenlik Kurumu ve e-devlet üzerinden emekli olabilme hayaliyle başvuru yapan kişiler, resmi işlemleri tamamlamalarına karşın hâlâ maaşlarını alabilmiş değil. Bir milyondan fazla kişi ilk maaşını alabilmek için bekliyor.

‘AYDA 30-40 BİN KİŞİYE EMEKLİLİK İŞLEMİ YAPAN SGK 2 MİLYON KİŞİYE EMEKLİLİK İŞLEMİNİ YAPMAYA BAŞLADI’

EYT kapsamında emekli olabilmek için yaklaşık iki milyon kişinin başvuru yaptığını söyleyen EYT Federasyonu Başkanı Arzu Lastikçi, ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu başvuruları değerlendirmede yetersiz kaldığını kaydetti. EYT kanunu çıktıktan sonra aynı personel sayısı ile hizmet verilemeyeceğini belirten Lastikçi, önlem alınmamasını eleştirdi. Lastikçi, “Her ay yaklaşık 30-40 bin kişiye emeklilik işlemi yapan SGK, birdenbire 2 milyon kişinin emeklilik işlemini yapmaya başladı. SGK, bir yıldır ‘yasa çıkacak’ denildiği halde önlem almayan bir kurum” dedi.

Arzu Lastikçi

‘EYT’LİLER VE SGK ÇALIŞANLARI KARŞI KARŞIYA BIRAKILDI’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in nisan ayında emekli maaşlarının yatırılacağını söylediğini ancak gelinen noktada maaş bağlanan kişi oranının yüzde 20’de kaldığını söyleyen Lastikçi şöyle devam etti:

“Aylar geçiyor ama çözüm yok. Şimdi de mayıs ayında ödeneceği söyleniyor. Karmakarışık bir sistem. EYT’liler kurumlara gidiyorlar sorgulama yapmak için ama masalar dosyalarla yığılı durumda. Bir anlamda EYT’liler ve SGK çalışanları karşı karşıya bırakıldı. İki aydır ‘evrak beklemede’ yazıyor. SGK personelinin durumunun da içler acısı olduğunu görüyoruz. Onlar da özlük hakları için mücadele ediyor.”

‘İNSANLAR EMEKLİ OLUP OLMADIĞINI SÜREKLİ E-DEVLET’TEN KONTROL EDİYOR’

EYT kapsamında emekli olabilmek isteyen kişilerin askerlik ve doğum borçlandırması yapabilmek için kredi çektiğini hatırlatan Lastikçi, “Kredilerin ödemesi geldi ancak maaşlar henüz yatırılmadı. Ortada maaş yok” dedi. EYT yasası eksik çıktığı için bu konunun gündemden kalkmadığını söyleyen Lastikçi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelinen noktada kredi borçlarını ödeyemiyorlar. Her yerden mağduruz. İnsanlar emekli olup olamadıklarını sürekli e-devlet’ten kontrol ediyorlar. Yüzde seksene yakın kişi hâlâ emekli olabilmek için bekliyor. Yaşadığımız mağduriyeti her gün dile getirmeye çalışıyoruz. İl müdürlüklerine de gidiyoruz ama çözümü bakanlıkta. En yüksek merciinin çözüm üretmesi gerekiyor. İşlemlerin yapılış aşamasında bazı hataların da yapılacağını düşünüyoruz. Bu hataları daha sonradan göreceğiz. Staj ve BAĞ-KUR mağdurlarının sorunlarına da çözüm bulunmuş değil.”

‘BİZİM İÇİN PARTİ FARKETMİYOR, HAKKIMIZI VERMEYENE MUHALİFİZ’

Toplumun her kesiminden EYT’lilerin kızgın olduğunu söyleyen Lastikçi, “Emeklilikte yaşa takılanlardan, emeklilikte prime takılanlara evrildik. Ortada bir hak kaybı var. Hakkı elden alan yasaların yeniden düzenlenmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

EYT’nin yasalaşma süreci öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği görüşmelere davet edilmediklerini hatırlatan Lastikçi, “Onlarca kez randevu talebinde bulunduk ama cevap verilmedi” dedi. EYT yasasının bir seçim yatırımı olduğunu söyleyen Lastikçi şunları kaydetti:

“Seçime kadar yatırım oluyoruz. Seçim öncesi ne yaptırdıysak yaptırdık sonrası çok zor. Herkesin derdi oy. Hem iktidara hem de muhalefete sesleniyoruz, biz vaatlerden bıktık. Beklentiye soktular insanları. Siyasete güvenimiz kalmadı. Sürekli vaatler verildi ve unutuldu sadece seçim zamanı hareketlendi, bu muhalefet partileri için de geçerli. Bizim için parti fark etmiyor hakkımızı vermeyene muhalifiz. Sorunu çözecek konumdalar. Kaynaklar yetersiz değil. Tercih sırasında vatandaş yok. Biz eğilmeden bükülmeden hakkımızı arıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir