Finlandiya’dan Türkiye’ye ileti: Türkiye ile iş birliğini çok ciddiye alıyoruz

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Pekka Haavisto, Ukrayna-Rusya savaşına dikkat çekerek, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı kazanmasının “korkunç bir olay” olacağını savundu.

Haavisto, “Kiev rejimi çökerse ve Rusya, Kiev rejimini askeri olarak değiştirme gayesine ulaşırsa, bu çok korkutucu olacak” sözlerini kullandı.

Haavisto, savaşın uzayabileceğine işaret ederek, “Bu uzun bir savaş olabilir. Rusya, Batı’nın Ukrayna’ya yardım etmekten bıkacağı gerçeğine güvenebilir” dedi. 

‘TÜRKİYE, UZUN VADELİ BİR ORTAĞIMIZDIR’

Pekka Haavisto, ülkesinin, NATO üyeliği sürecine değinerek, Türkiye’ye iletiler gönderdi.

Haavisto, ilkbahardan bu yana Türkiye ile ağır bir temas sürdürdüklerini belirterek, Madrid’deki NATO Tepesi’nde Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında varılan üçlü mutabakat muhtırasına bağlı olduklarını söyledi.

Haavisto, Finlandiya, Türkiye ve İsveç ortasında gerçekleştirilen üçlü görüşmelere dikkat çekerek, “İlerleyeceğimizden eminim. Gelecekteki NATO müttefikimiz Türkiye ile iş birliğini çok ciddiye alıyoruz ve resmi seviyedeki toplantılar çok yapan oldu” diye konuştu.

Haavisto ayrıyeten, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile daima ve direkt bağlantı halinde olduğunu kaydederek, “Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in uzun vadeli bir ortağıdır. Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini ittifakı güçlendirmek için onaylayacağına inanıyorum” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.