İspanya’da çalışanlara ayda 5 güne kadar regl müsaadesi veren yasa kabul edildi

İspanya parlamentosu çalışanlara ayda 5 güne kadar regl müsaadesi hakkı tanıyan yasal düzenlemeyi onayladı. Böylelikle menstrual periyottaki sıhhat problemleri nedeniyle çalışanlara müsaade hakkı tanıyan birinci Avrupa ülkesi İspanya oldu. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Feminizmi ilerletiyoruz. Bayanlar hayatları hakkında özgürce karar verebilmeli” açıklaması yaptı.

New York Times’ın (NYT) haberine nazaran, yasal düzenleme regl müsaadesi almak isteyen çalışanlara ayda beş güne kadar müsaadeye ayrılmak için iş yerlerine tıbbi rapor sunma koşulu getiriyor. Yasa kapsamında 16 ve 17 yaşındakilerin kürtaj için ailelerinden müsaade alma zaruriliği da kaldırılırken menstrual devir eserlerinde KDV’nin de azaltılması planlanıyor.

‘ARTIK TABU OLMAYACAK’

İspanya Eşitlik Bakanı Irene Montero, yasanın şimdiye dek göz gerisi edilen bir sıhhat meselesini tanıdığını söyledi. Montero, “Menstrual periyotlar artık tabu olmayacak, bu kapsamda hastalık müsaadesini Avrupa’da uygulayan birinci ülke olacağız. Artık işe gitmeden evvel ilaç almak ve çalışamayacak halde ağrı çektiğiniz gerçeğini saklamak zorunda değiliz” dedi.

İspanya’da sendikalardan da karara dayanak geldi. Ülkenin en büyük sendikalarından CCOO, regl müsaadesi hakkının menstrual devri güç atlatan birçok bayan için umut verici olduğunu belirterek, bunun büyük bir “yasal ilerleme” olduğunu savundu.

İspanya Bayan Hastalıkları ve Doğum Derneği, ülkedeki her üç bayandan birinin menstrual periyotta şiddetli ağrılarla karşı karşıya kaldığını ortaya koymuştu. Dünyada çalışanlara yasal olarak regl müsaadesi hakkı tanıyan ülkeler ortasında Güney Kore ve Endonezya da yer alıyor. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.