Kemal Kılıçdaroğlu, MEB’e alınmadı: Yatacak yeriniz yok!

Kılıçdaroğlu, dün yaptığı paylaşımda, “Bu milletin çocuklarının hakları mülakatlarda gasp edildi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan randevu talebime hala dönülmedi. @tcmeb yarın saat 13.00’te görüşmek üzere…” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS’de yüksek puan almasına rağmen sözlü mülakatta elenen öğretmen adayları için Bakan Mahmut Özer’le görüşmek için geldiği MEB’e alınmadı. MEB’in kapısının önünde konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

Bir haksızlık, hukuksuzluk varsa, birinin hakkı gasp ediliyorsa ve bu gasp edilme sarayın talimatı ile yapılıyorsa buna karşı çıkmak en insani görevimdir. Nerede kul hakkı yeniyorsa, torpil oluyorsa buna karşı çıkmak benim boynumun borcudur. 

Dün, bir feryadı dile getirdik. KPSS’de 80 90 puan alan evlatlarımızın sözlü sınavlarda elendiğini duydum. Onlarla konuştum. Bu memlekete yazıktır. Gencecik evlatlarımıza yazıktır, günahtır. 

Düne kadar mülakatlarda artı 3 eksi 3 arasında puan verilecektir şeklindeki uygulama neden terk edildi? Kimin talimatı ile? TÜGVA’dan TÜRGEV’den gelen listeler üzerine mi bu karar alındı? Büyük haksızlık var.  

Bütün anne babalara sesleniyorum, onlar adına konuşuyorum. Haksızlık var, hukuksuzluk bir feryat var. Benzer olaylar geçmişte olduğunda haksızlığa uğrayanlar Danıştay’a gitti, Danıştay mülakatlarda yapılan haksızlığı tescilledi. Adaletsiz puanlama yapanların, MEB’nda oturanların yatacak yeri yoktur!

Siz adaleti sağlamak zorundasınız. Öğretmene haksızlık yapamazsınız, böyle bir tabloya izin vermeyeceğiz. Haksızlığa uğradığını söyleyen herkese hukuki desteği vereceğiz.

Haksızlık yapanlar şunu unutmasınlar: Görecekler, haksızlık yapanlarla nasıl hesaplaşacağımızı görecekler. Dürüst bürokratlar başımın üstünde, haksızlıklara mesafeli durun, altına imza atmayın diye onlara söylemiştim.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır, bu şeytanlarla hesaplaşmak boynumun borcudur. 

(Özer’in açıklaması) Saray’ın talimatı ile iş yapanları ben muhatap almam. Benim muhatabım, hedefim, sarayda oturup haksızlık yapan kişilerle hesaplaşmaktır. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.