Koca’dan Hekimsen’e reaksiyon: Hastayla doktor ortasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Doktor ve Öbür Sıhhat Çalışanları Kamu ve Toplumsal Hizmetler Sendikası’nın (Hekimsen) sıhhatte şiddet nedeniyle isteyen tabiplere düşük vergiyle silah ruhsatı verilmesi talebine reaksiyon gösterdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Fahrettin Koca, “Hekimler ismine hareket ettiğini ileri süren bir yapı, bugün yayınladığı bildiride, doktorlara ruhsatlı silah verilmesini talep etti. Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile tabipleri ortasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir? Hastayla doktor nasıl hasım üzere gösterilebilir?” dedi.

“Bu vesileyle halkımıza hatırlatmak isterim: Dr. Ekrem Karakaya cinayeti yürekleri yaktı. Şiddet eğiliminin nelere yol açabileceği görüldü” diyen Koca, “Sağlıkta şiddetin nedenlerinde bilinçsiz beklenti, ortamın gerilimi yükte. Tabibe inancı temel alın. Tabip elinden gelenin en düzgününü yapar” tabirlerini kullandı.

HEKİMSEN: BİRÇOK DEVLET İŞÇİSİNE YAPILDIĞI ÜZERE SİLAH RUHSATI VERİLMELİ

Sağlıkta şiddete karşı tekliflerini açıklayan Hekimsen, sağlık kurumlarına girişlerde metal detektörleri konularak delici, kesici ve ateşli silah, elektromanyetik yahut biber gazı üzere silahların girişine mani olunmasını istedi.

Sağlık kurumlarına bu tıp silahlarla girenlerin ya da girmeyen çalışanların tutuklu yargılanıp mahpus cezasına çarptırılması talep edilen açıklamada, “Sağlıkta şiddetten mahpus cezası alan ya da şiddetten sanık olan insanların sırf hastanelerin mahkum koğuşlarından sıhhat hizmeti almalı, acil servis dahil kırmızı triyaj dışında hiçbir sıhhat kurumuna girmelerinin engellenmeli, fakat bir konsey raporu ile bu durumun kaldırılmalı” denildi.

İsteyen hekimlere silah ruhsatı verilmesi önerilen açıklamada, “Hekimlerden isteyenlere öbür birçok devlet çalışanına yapıldığı üzere çok düşük vergilerle silah ruhsatı verilmeli, elektromanyetik silahların sıhhat kurumlarında yaygınlaştırılması, ASM’lerde de minimum elektromanyetik silahlı güvenlik vazifelisi istihdamının sağlanmalı” tabirlerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.