Litvanya’da Bayraktar TB2 seferberliği: Halk paranın yarısını 3 günde topladı

SELMAN CÖMERT

Dijital içerik platformu Laisves TV’nin başlattığı Ukrayna’ya Bayraktar İnsansız Hava Aracı kampanyasına yapılan yardım, yalnızca üç gün içinde 3 milyon avroya ulaştı. Ukrayna’ya gönderilmek istenen Bayraktar TB2 SİHA’nın fiyatı 6 milyon avro.

‘ZAFERE KADAR PARA TOPLAYACAĞIZ’

Kampanyaya 100 avro gönderen 32 yaşındaki Agne Belickaite, “Bu savaş başlamadan evvel hiçbirimiz silah alacağımızı düşünmüyorduk. Ancak bu artık olağan bir şey. Dünyanın daha düzgün olması için bir şeyler yapılmalı” dedi. Rusya’nın Litvanya’ya saldırma ihtimalinin kendisini motive ettiğini söyleyen Belickaite, “Bir müddettir Ukrayna’ya silah satın alınması için bağışta bulunuyorum. Zafere kadar da bağış yapmaya devam edeceğim” dedi.


Ukrayna’nın Litvanya Büyükelçisi Petro Beshta (Sağda)

‘TARİHTEKİ BİRİNCİ VAKA’

Litvanya Savunma Bakanlığı, İHA’nın yardım paralarıyla Türkiye’den satın alınması için gereken niyet mektubunun gelecek hafta imzalanmasını planladığını bildirdi.

Laisves TV’ye konuşan Ukrayna’nın Litvanya Büyükelçisi Petro Beshta, “Halkın Bayraktar üzere bir şey satın almak için para topladığı tarihteki birinci hadise bu. Eşi gibisi görülmemiş, inanılmaz” dedi. NATO ülkelerinin şimdiye kadar Ukrayna’ya gönderdiği ağır silahların birçok, hala Doğu Avrupa’daki NATO üye ülkelerinin envanterlerinde bulunan Sovyet imali silahlardan ibaret.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.