Lübnan’da banka basanların yakınları Adalet Bakanlığı önünde şov yaptı

Başkent Beyrut’taki Adalet Sarayı önünde bir ortaya gelen yakınlar ve banka mağdurları, emniyet güçlerinde yakalanan Muhammed Rüstem ve Abdulrahman Zekerya’nın hür bırakılmasını istedi.

Bakanlık binasına girmek isteyen göstericiler ile kapıda bekleyen güvenlik güçleri ortasında bir süre arbede yaşandı. Polis, banka mağdurları ve aktivistlerin içeri girmesine müsaade vermedi.

Göstericiler bir süre hükümet zıddı sloganlar attıktan sonra olaysız halde dağıldı.

Lübnan’da mevduatları dondurulan mudiler, 16 Eylül’de, ülkenin farklı bölgelerindeki özel bankalara baskınlar düzenleyip hesaplarındaki dövizi çekmek istemişti.

Yaşanan ani baskınların akabinde Lübnan Bankalar Birliği de bu hafta 3 gün boyunca tüm bankaların kapanması kararı almıştı.

Lübnan’da döviz rezervlerinin erimesini önlemek emeliyle 2019’dan itibaren ülkedeki tüm döviz mevduat hesapları donduruldu.

LÜBNAN’DAKİ EKONOMİK KRİZ VE BANKA BASKINLARI

Lübnan’da döviz rezervlerinin erimesini önlemek emeliyle 2019’dan itibaren ülkedeki tüm döviz mevduat hesapları dondurulmuştu.

Ardından Lübnan Merkez Bankası, Kasım 2021’de kısıtlı ve hükümetin belirlediği kur üzerinden vatandaşların parasını çekebileceğini duyurmuştu.

Ülke bu gelişmeler nedeniyle vakit zaman çeşitli olaylara sahne olmuştu. Başşehir Beyrut’ta 11 Ağustos’ta bir kişi, parasını çekemediği için silahla banka çalışanlarını tüm gün rehin almış, daha sonra teslim olmuştu.

Beyrut’ta 14 Eylül’de de Sali Hafız isimli bir bayan, hesabındaki parayı çekmek için bankayı basmış ve hesabındaki 13 bin dolarlık meblağı aldıktan sonra şubeden ayrılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.