Maaş promosyonları için enflasyon ayarı masada

Bir çalışan, 2021 yılında Toplumsal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere birçok kurum ile bir banka ortasında 3 yıllığına imzalanan maaş promosyonlarının enflasyon ve iktisattaki gelişmeler nedeniyle yenilenmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na müracaatta bulundu.

Başvuruda, banka ile yapılan promosyon protokolünde, 111 liranın aylık bedel olarak belirlendiği, bunun 3 yıllık karşılığı olan yaklaşık 4 bin liranın da çalışanlara peşin ödendiği belirtildi.

ENFLASYONDAKİ ARTIŞA NAZARAN ARTIŞ YAPILMALI

Sözleşmenin imzalanmasının akabinde dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu enflasyon oranlarında artış yaşandığı söz edilen müracaatta, banka promosyon fiyatında da enflasyondaki artışa nazaran artış yapılması, çıkacak farkın protokolün bitiş tarihine kadar olan devir için yapılacak hesaplamaya nazaran tek seferde çalışanlara yatırılması istendi.

Ayrıca banka maaş promosyon meblağlarında daima artış sağlanması maksadıyla yaptığı müracaatın daha evvel Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından uygun bulunmadığı belirtilen müracaatta, promosyon mukavelelerinin bankalarca revize edilmemesi halinde tek taraflı olarak kontratın feshedilmesinin kurumlara rastgele bir mali külfet getirmeyeceği savunuldu.

KDK, müracaata ait gerekli incelemeleri yapacak ve ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.