Mazda’dan dizel motor kararı

Mazda, 2050 yılına kadar ulaşmak istediği karbon nötr gayelerinin bir ayağı olarak içten yanmalı motorlarını geliştirmeye devam ediyor.

Japon üretici bu kapsamda yüksek beygir gücü ve torka sahip, uzun menzil ve düşük yakıt tüketimine rağmen mümkün olan en düşük emisyon düzeyine ulaşmak üzere geliştirilen yeni e-Skyactiv D motorunu tanıttı.

3.3 litrelik 6 silindirli turbo beslemeli dizel motor, 200 HP ve 254 HP’lik iki varyasyonla üretime girecek.

VERİMLİLİĞİ YÜZDE 40’IN ÜSTÜNDE

Markanın yeni 3.283 cc hacmine sahip dizel motoru, uzunlamasına yerleştirilmiş elektrik denetimli common-rail direkt enjeksiyon, 48V Mazda M Hybrid Boost teknolojisi ve DCPCI “Dağıtım Kontrollü-Kısmen Evvelden Karıştırılmış Sıkıştırma-Ateşleme teknolojisi sayesinde daha düşük yakıt tüketimi, daha yüksek güç ve mümkün olan en düşük emisyon oranlarına ulaşabiliyor.

Bu sayede motor yüzde 40’ın üzerinde bir termal verimliliği de elde etmiş oluyor.

Markanın yeni turbo beslemeli dizel motoru, WLTP normlarına nazaran 100 km’de ortalama 4.9 litrelik yakıt tüketimi ile 127 g/km emisyon kıymetlerine ulaşıyor.

Motordaki titreşim düzeyinin selefine nazaran çok daha düşük olduğu, sessiz ve pürüzsüz sürüşlere imkan verirken cazibeli bir sese de sahip olduğu belirtiliyor.

ELEKTRİKLİ MODELLER YOLDA

Öte yandan, önümüzdeki 3 yıl içine 5 yeni elektrikli modeli tanıtacak Mazda, Skyactiv MESKEN ismi verilen, her boyuttaki elektrikli arabanın üretimine imkan tanıyan tek platform ve ölçeklenebilir mimariye ise 2025 yılından sonra geçmeyi planlıyor.

Yeni geliştirilen motorun 2023 yılının başlangıcında birinci olarak markanın amiral gemisi CX-60’ta hayat bulması planlanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.