‘Merkez Bankası yüksek ölçüde dolar sattı’

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından şirketlerin kredi çekmesine ait getirilen sıkılaştırma adımından sonra dolarda gevşeme yaşanmıştı. İyi Parti İktisat Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Bilge Yılmaz, bu adımın akabinde 27 Haziran’da yüklü ölçüde dolar sattığını yazdı. Toplumsal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Bilge Yılmaz, “Merkez Bankası’nın dün çok yüksek ölçüde dolar sattığı iddia ediliyor. ‘BDDK’nın yeni uygulaması kuru düşürüyor’ algısı yaratmak için devlet ciddiyetine yakışmayan büyük bir kumar oynuyorlar. Maalesef makûs sonu hızlandırıyorlar. Yanlış soruna yanlış tahlil. Bu türlü makus bir idare kabul edilemez” sözlerini kullandı. 

KULLANILABİLİR DOLAR ERİTTİLER

Tek tahlilin idarenin istifası olduğunu aktaran Yılmaz, “Ekonomimizin en tehlikeli sorunu şu an döviz likidite sorunu. Yeni uygulama en yeterli ihtimalle içerideki dolarların yerini değiştirecek. Şirketler bankadaki dolarlarının bir kısmını tahminen satacak. Bunları Merkez Bankası ve diğer yerli aktörler alacak. Fakat bunun toplam döviz likiditesine bir faydası yok. Tam aksisi ülkeden ve sistemden dolar çıkışını hızlandıracak. Özcesi şu an/bugün en değerli olan sorunu değil, geçen yılın sorununu, yani yerleşiklerin dövize kaçması problemini çözmeye çalışıyorlar” dedi.

Yılmaz paylaşımına şu cümlelerle devam etti:

“Bundan sonra yalnızca Merkez Bankası’ndaki değil bankalardaki kullanılabilir döviz toplamını da dikkatle izlemek lazım. Orada da süratle bir likidite azalması görmek beklenen. Geçen hafta prestijiyle bankacılık sisteminin 8 milyar dolar nakdi, yurt dışında da 22 milyar doları var. Fakat o 22 milyarın kıymetli bir kısmı halihazırda kullanılabilir bir durumda değil.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.