O gece dolara müdahale olmadığını duyan Bakan Nebati: Nasıl lan?

Türkiye’ye kabusu yaşatan dolar kurunun 18 TL’yi aştığı gece nasıl bir anda 10 TL’ye kadar gerilediğine ilişkin tartışmalar sürüyor.

Hükumet kanadı, vatandaşın “kur korumalı mevduat” düzenlemesine olumlu tepki verdiğini ve o gece dolarını sattığını söylüyor. Muhalefet ise Merkez Bankası ve kamu bankalarının müdahalesinden bahsediyor. CNN Türk’e konuk olan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yine bu konuya değindi.

KIPIR KIPIR OLDUM

O gece Erdoğan’ın faiz artırım yapmadan kur artışını durdurabilmenin yolunu bulmanın verdiği özgüvenle kürsüye çıktığını söyleyen Nebati: “Geliyor gelmekte olanı anlatayım. Cumhurbaşkanımızın konuşmasından sonra döviz düşüşünü gördüğümde kıpır kıpır oldum, arkadaşlara sordum biz bir şey yaptık mı? Yok efendim. Lan nasıl?” ifadelerini kullandı.

İŞLEM YAPILAMAZKEN VATANDAŞ NASIL DÖVİZ SATTI

Nebati’nin anlattıklarına inandırıcı bulmayanlar var. Ekonomi yazarı Ozan Gündoğdu, “Beni takip eden iktidara yakın hesaplar cevaplarsa sevinirim. Hadi BDDK verilerine güvenmiyoruz diyelim. Gerçeğe ulaşmak adına soruyorum. 20 Aralık akşamı piyasalar kapanmışken, bankalar döviz işlemlerini durdurmuşken, vatandaş dolarını nasıl sattı?” diye sordu.

ÇOK KALMADI SABIR

Nebati’nin o gece yaşananları gülerek anlatması da tepki topladı. Ekonomist Mustafa Sönmez,” Bir kumpası , servet aktarımını , belki binlerce insanın mağduriyetini şehvetle anlatıp gülüşüyorlar. Elbet birgün bağımsız ve tarafsız yargı bu videoyu da izleyerek gerçeği ortaya çıkaracak. O zaman da bunların yüzlerini göreceğiz. Çok kalmadı, sabır” dedi.
 

Bu adam psikoloji bozar. Bu ne arkadaş. Adamın her yüzünden, ağzından “yedik daha da yicez” anlamı çıkıyor. Harbiden herkese geçmiş olsun. pic.twitter.com/68l9Zyu18b

— Onur Öncü (@oencueonur) December 29, 2021
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.