Pakistan’da çocuk felci olayları 14’e yükseldi

Ulusal basındaki haberlere nazaran, Kuzey Veziristan’da 8 aylık bir bebekte çocuk felci tespit edildi. Yetkililer, yılbaşından bu yana Kuzey Veziristan’da 13, Lakki Marvat bölgesinde ise bir çocuk felci olayı görüldüğünü ve toplam sayının 14’e ulaştığını aktardı. Hadise tespit edilen 14 çocuğun tamamı 2 yaşın altında.

TTP AŞILAMANIN BATI KOMPLOSU OLDUĞUNU ÖNE SÜRÜYOR

Kuzey Veziristan ve Lakki Marvat’ın da içerisinde olduğu Hayber Pahtunhva eyaletinde aktif olan terör örgütü Pakistan Talibanı (TTP) mensupları, çocuk felci aşılama takımlarını ve onları koruyan polisleri amaç alan akınlar gerçekleştiriyor. TTP, kelam konusu aşılamanın “Batılı ülkelerce çocukları kısırlaştırmak için kullanılan bir komplo olduğunu” öne sürüyor.

BÖLGEDEKİ AİLELER TTP YÜZÜNDEN İSTEKSİZLER

Hükümet, her ne kadar aşılama kampanyaları düzenlese de bölgedeki aileler, TTP tehdidi sebebiyle çocuklarını aşılatma konusunda istekli davranmıyor. Pakistan, 1994’te başlatılan çocuk felcini bitirme kampanyası çerçevesinde yıllık 20 bin olan hadise sayısını 2017’de 8’e kadar düşürmüştü. 2017’nin akabinde çocuk felci olaylarında artışların yaşandığı Pakistan’da, 2018’de 12, 2019’da 147, 2020’de ise 84 hadise tespit edilmişti. Geçen yıl ülkede yalnızca 1 çocuk felci hadisesi bildirilmişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.