Samsunlu balıkçılar yeni dönemi iple çekiyor

Büyük tekneler balıkların soyunun devam etmesi için avcılığa orta verdi. Yalnızca olta balıkçıları ve 12 metreden küçük amatör terneler balık avına çıkabiliyor.

Bu periyotta çiftlik balıkları tezgahlarda daha çok yer almaya başladı.

Samsun’da da kültür balıklarının satışından umduğunu bulamayan balıkçılar, yeni dönemi iple çekiyor.

İHA’nın haberine nazaran, denizlerde av dönemin kapanmasıyla birlikte balık satış tezgahlarını levrek, çipura, alabalık, somon, yayın, kefal ve sazan üzere kültür-tatlı su balıkları süslemeye başlamıştı.

Karadenizlilerin gözdesi hamsi ve istavrit

Hamsi, istavrit, barbun ve mezgit üzere balıkları tüketmeyi kültür balıklarından daha çok tercih eden Karadeniz insanı yaz balıklarına ilgi göstermeyince balık satıcıları da denizlerdeki balık av dönemini iple çekmeye başladı.

“Fiyatlar uygun fakat balığa ilgi yok”

Vatandaşların kültür ve tatlı su balıklarına ilgi göstermediğine değinen balık satıcısı Onurcan Köse, “Şu anda tezgahları yaz balıkları süslüyor. Alabalık 35, somon 50, sazan 30, yayın 50 ve kefal de kilo bazında 30 liradan satılıyor. Fiyatlar uygun fakat balığa istek yok. Havaların sıcak olması ve piyasanın sakinliği işlerimize olumsuz yansıyor. Karadeniz insanı mezgit, hamsi, barbun ve istavrit üzere küçük balıkları daha çok seviyor. Kültür balıklarına ilgi biraz daha az.

Levrek 90 liradan 140 liraya çıktı

Levreği 90, çipurayı da 80 liraya satıyorduk. Şu an çipura 130, levrek 140 lira oldu. Fiyatı değerli olduğundan ötürü bizler de alıp tezgaha koyamıyoruz. Vatandaşlar da aslında o fiyatlara levrek ve çipuraya ilgi göstermiyor.

Kurban’da işler daha da düşecek

Önümüzde Kurban var. Kurban Bayramı ve sonrasında işlerimiz daha da düşecek. Yeni döneme kadar kültür balıkları satarak ayakta kalmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Fiyatı artan balıklar tezgaha konamıyor

Öte yandan Samsun’da levrek ve çipura fiyatları geçen aya nazaran kilo bazında 50 lira birden artınca tezgahlardaki yerini kaybetti. Balık satıcıları, fiyatı yüksek olan levrek ve çipurayı satmak için tezgahlarına koymadıklarını belirttiler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.