Seine Irmağı’nda mahsur katil balinaya ‘drone’ operasyonu

Fransa’nın Normandiya kıyısından 16 Mayıs’ta Seine Nehri’ne girerek mahsur kalan katil balinanın, tatlı su ortamında sürüsünden ayrılmış olmanın verdiği gerilimle gitgide zayıfladığı ve sıhhatinin bozulduğu tabir edildi.

Seine-Denizcilik Bölge Yönetimi, dün yaptığı açıklamayla, balinanın hayatını kurtarmak için deniz memelileri konusunda milletlerarası ve ulusal uzmanlardan oluşan bir küme oluşturulduklarını duyurdu.

Bilim insanlarından oluşan grup, mahsur kalan katil balinanın berbata giden sıhhatinin göz önünde bulundurulduğunu ve yumuşak bir müdahale ile balinayı açık denize çekmeye çalışacaklarını belirtti.

DRONE, ÜRKÜTMEMEK İÇİN ARALIĞINI KORAYACAK

Açıklamada, hoparlörlü bir drone ile katil balina sürüsü sesi yayılacağı ve balinanın ‘cezbedilerek’ doğal ömür ortamı olan denize hakikat yönlendirileceği söz edildi.

Balinanın korkmaması için drone, balinaya olan birkaç yüz metrelik arasını koruyacağı vurgulandı.

ERKEK KATİL BALİNALAR, HAYATLARI BOYUNCA ANNELERİNE BAĞIMLI YAŞIYOR

Bir erkek olarak tanımlanan dört metrelik katil balina, birinci olarak 16 Mayıs’ta Normandiya’da Seine Irmağı’nın ağzında görüldü, akabinde Rouen kentinin batısına yanlışsız düzinelerce kilometre yol aldığı söz edildi.

Uzmanlar, erkek katil balinaların ekseriyetle tüm hayatları boyunca annelerine bağlı yaşadıklarını ve bu sebeple ayrılmaları halinde gerilime girerek sıhhatlerinin bozulabileceğini vurguladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.