SON DAKİKA HABERİ: İtalya’da siyasi kriz: Başbakan Draghi istifa etti, Cumhurbaşkanı Mattarella kabul etmedi

İtalya siyasetinde hareketli dakikalar yaşandı.

Mario Draghi, iktidar koalisyonundaki 5 Yıldız Hareketi’nin inanç oylamasına katılmaması üzerine İtalya başbakanlığından etti.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ise istifayı kabul etmediğini söyledi.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya nazaran, Draghi’nin “Bu akşam cumhurbaşkanına istifamı sunacağım” dediği belirtilmişti.

Şubat 2021’den bu yana İtalya Başbakanı olan eski Avrupa Merkez Bankası lideri Draghi, “Bu hükümeti destekleyen ulusal birlik koalisyonu artık yok” tabirlerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

İtalya’da Mario Draghi liderliğindeki geniş iştirakli koalisyon hükümetinin ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S), hükümetin aileler ve işletmeler için hazırladığı ekonomik yardım paketinin parlamentodaki oylamasına katılmama kararı alması siyasi krize neden oldu.

Draghi Hükümeti’nin, Ukrayna’daki savaş nedeniyle ailelerin ve işletmelerin artan güç fiyatlarıyla gayretine takviye için hazırladığı ekonomik yardım paketine yönelik parlamentonun üst kanadı Senato’da bugün yapılacak oylama öncesi İtalyan siyasetinde tansiyon yükseldi.

Söz konusu paketi, bir müddettir eleştiren ve aileler için ayrılan dayanağı kâfi bulmayan M5S önderi Giuseppe Conte, parti kümesiyle yaptığı görüşme sonrasında, Senato’daki oylamaya katılmayacaklarını açıkladı.

Draghi’den pakette birtakım iyileştirmeler yapmasını istediklerini hatırlatan Conte, “Ülke, uçurumun eşiğinde. Biz, acil durumlar karşısında hükümete baskı yapan tek partiyiz. Farklı bir etaba geçmek lazım. Draghi’nin açıklamaları kâfi değil. Oylamaya katılmayacağız.” sözlerini kullandı.

Conte, yapan katkı için diyaloğa açık oldukları iletisini verdi.

Conte’nin çıkışına, koalisyonun başka ortaklarından reaksiyon gecikmedi
Draghi Hükümeti’ni oluşturan partilerden Lig Partisi’nden yapılan birinci açıklamada, M5S’nin oylamaya katılmaması durumunda hükümetin parlamentodaki çoğunluğunu kaybedeceği belirtilerek, bu durumda kelamın İtalyanlara verilmesi gerektiği tabir edildi.

Ayrıca Lig Partisi önderi Matteo Salvini ile hükümette yer alan Forza Italia partisinin önderi Silvio Berlusconi’nin, krizi pahalandıran bir telefon görüşmesi yaptıkları, merkez sağ ittifak olarak birlikte hareket etmede mutabık oldukları bildirildi.

Bir öteki koalisyon ortağı Demokratik Parti (PD) başkanı Enrico Letta ise Draghi Hükümeti’nin, 2023’ün birinci yarısında sona erecek yasama periyodu sonuna kadar misyonda kalması gerektiğini kaydetti.

M5S’den kısa müddet evvel ayrılarak kendi partisini kurma yolunu seçen ve mevcut hükümette Dışişleri Bakanı olarak misyon yapan Luigi Di Maio da savaşın olduğu bir devirde hükümet krizine yol açanları, sorumsuz olmakla suçladı.

Kamuoyu yoklamalarında birinci sırada çıkan ana muhalefetteki çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) önderi Giorgia Meloni ise Twitter’dan, “Savaş, pandemi, enflasyon, artan yoksulluk, yüksek faturalar, artan hammadde maliyetleri, güç arzındaki riskler, besin krizi ve bunların karşısında hareketsiz kalan, saray oyunlarıyla boğuşan ‘en güzellerin hükümeti’. Derhal Seçim.” paylaşımını yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.