SSD’lerde İşlemciler Kullanılacak: Hesaplamalı Depolama Modeli Gelişiyor

Hesaplamalı depolama modeli, Computational Storage Architecture (Hesaplamalı Depolama Mimarisi) ve Programming Model 1.0 (Programlama Modeli 1.0) sürümünün ortaya çıkmasıyla birlikte önemli bir dönüm noktasına ulaştı. The Register, her şeyin standartlaşmasıyla birlikte farklı üreticilerin tasarımsal açıdan bir arada çalışabileceğini söylüyor.

“Hesaplamalı depolama (computational storage)” ile birlikte SSD’ler tam olarak işlemciye dönüşmese bile ağır yükleri paylaşmak için özel gömülü işlemciler kullanılacak. Halihazırda sevkiyatı yapılan ürünler arasında AMD’nin Xilinx Versal Adaptive SoC’lerini kullanan Samsung SmartSSD çözümü var. Üreticiye göre CSD (hesaplamalı depolama sürücüsü) ile birlikte CPU kullanımı %97’ye kadar azaltılabiliyor. Ayrıca bir de Scaleflux’un sekiz çekirdekli Arm çipi kullanan üçüncü nesil CSD3000 SSD çözümü mevcut.

Samsung’un veri merkezlerinde kullanılacak olan SSD’leri, geleneksel SSD‘lere kıyasla CPU, GPU ve bellek arasındaki veri aktarımını azaltarak veri tabanı sorgu işleme süresini en az %50 ve enerji kullanımını %70’e kadar azaltabiliyor. İşlemci kullanımı ise etkileyici şekilde %97 oranında düşürülebiliyor.

Hesaplamalı depolama çözümleri için şimdiye kadar bir standart yoktu. Ancak SNIA‘nın (Depolama Ağı Endüstrisi Birliği) Hesaplamalı Depolama Teknik Çalışma Grubu 2018’den beri yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Artık her şey hazır olduğunda göre donanım üreticileri kendi depolama sistemlerini inşa etmeye başlayabilecek. Yeni standartlar, farklı üreticilerin birlikte çalışmasını sağlayarak yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesi için kapıları aralayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.