Sudan’da askeri idare zıddı şovlarda 5 kişi öldü

Başkent Hartum’un yanı sıra birçok kentte düzenlenen protestolarda sivil idareye geçiş talep edildi, askeri idare aykırısı sloganlar atıldı.

Hartum’da Başdar ve Şerveni bölgelerinde toplanan on binlerce kişi sloganlar atarak Cumhurbaşkanlığı Sarayına yürümek istedi.

Güvenlik güçleri, göstericilere ağır gaz bombasıyla müdahale etti.

Sudan Merkezi Tabipler Komitesine nazaran, Umdurman’da güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 4 ve Hartum da 1 protestocu ömrünü yitirdi.

Umdurman, Hartum ve Bahri kentlerindeki şovlarda çok sayıda kişi ağır yaralandı.

Komite, 25 Ekim’den bu yana süren protestolarda güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu meyyit sayısının 108’e yükseldiğini bildirdi.

Sudan’da bugünkü büyük protestolar öncesinde internet ve telefon sınırları kesilmiş, birtakım ana yollar ve başşehri öteki bölgelere bağlayan köprüler de kapatılmıştı.

Yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığı başkentte esnaf kepenk kapatmıştı.

SUDAN’DA NELER YAŞANMIŞTI?

Sudan’da 11 Nisan 2019’daki askeri müdahalenin akabinde Ağustos 2019’da, Temmuz 2023’e kadar sürmesi planlanan asker sivil iştirakinde geçiş devri başlamıştı.

Ordu, güvenlik ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil idareye el koymuş, fevkalâde hal ilan ederek başbakan dahil onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

“Darbe” olarak nitelendirdikleri müdahale ve sonrasında alınan kararlara reaksiyon gösteren eski sivil iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri, Hartum Direniş Komiteleri, Sudan Meslek Odaları Birliği ve birtakım siyasi partiler, “iktidar sivillere devredilene kadar barışçıl direniş ve sivil itaatsizlik” daveti yapmıştı.

Yönetim krizini sona erdirmek hedefiyle 21 Kasım’da, Ordu Kumandanı Abdulfettah el-Burhan ile teknokrat hükümeti kurması için misyonuna iade edilen Hamduk ortasında siyasi muahede imzalanmıştı.

Başbakan Hamduk, ülkedeki siyasi krizin çözülememesi ve askerle uyuşmazlıklar nedeniyle 2 Ocak’ta istifasını sunmuştu.

Ülkede siyasi krizin tahliline dair Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliğinin teşebbüslerinden şimdi sonuç alınamadı.

Geçiş devrini yöneten Egemenlik Kurulunun başındaki askeri önderler, Temmuz 2023’te seçimle iş başına gelecek hükümet kurulana kadar iktidarda kalacaklarını açıklamıştı.

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.