Türkiye’de ekonomik durumun göstergesi: Ekmek kuyrukları

Halk ekmek satışlarında rekor artış yaşanıyor. Belediyelerin halk ekmek fabrikaları daha fazla üretim için kapasitelerini zorlarken, halk da daha uygun ekmek için geceden kuyruğa giriyor.

ANKARA’DA SATIŞLAR 5 AYDA İKİ KATINA ÇIKTI

Halk ekmek büfeleri önünde oluşan kuyruklar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Son aylarda gıda fiyatlarındaki artış halk ekmek satışlarını da artırdı. Ankara’da temmuz ayında yaklaşık 12 milyon ekmek satışı yapılırken, kasım ayı satış rakamı yaklaşık yüzde 50 artışla 18 milyonu geçti. Aralık ayının ilk 13 günüde ise 11.2 milyon ekmek satıldı. Aralıkta satışların 25 milyonu geçmesi bekleniyor.

İSTANBUL’DA GÜNDE 2.6 MİLYON HALK EKMEK SATILIYOR

Ankara’da halk ekmek pazar günleri de üretim ve satış yapmasına karşın talebe yetişemezken durum İstanbul’da da farklı değil. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanvekili Özge Nama günde 2.6 milyon ekmek ürettiklerini ancak talebe yetişemediklerinin altını çizdi.

AKP YENİ EKMEK BÜFELERİNİN AÇILMASINA KARŞI ÇIKIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye yönetiminin dar gelirli vatandaşların yaşadığı mahallelerde açmayı planladığı halk ekmek büfeleri projesine AKP ekmek israfı olduğu iddiasıyla karşı çıkıyor. Belediye Meclisi’nde AKP’nin oylarıyla bu teklifin reddedilmesi sonucu belediye yönetimi mobil araç kiralayarak bu mahallelere ekmek dağıtımı gerçekleştirmişti.

AKP’Lİ YELİZ: FİLM ÇEKMEK İÇİN KUYRUĞA GİRİYORLAR

‘Yeliz’ lakaplı AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, halkın ekmek kuyruğunda sıra oluşturmasıyla ilgili “Evine ekmek götüremeyen hiç kimse yok. Halk ekmek kuyrukları film çekmek için, fotoğraf çekmek için oluşturuluyor” demişti. AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis Üyesi Muhammet Kaynar da sırada bekleyen vatandaşların fotoğraf verebilmek için sıraya girdiğini savunmuştu.
 

Yeliz takma adlı AKP’li Çamlı’ya göre Halk Ekmek kuyrukları film çekmek için yapılıyormuşpic.twitter.com/oXyAu1fevH

— Kaç Saat Oldu? (@kacsaatolduson) December 24, 2021
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.