Türkiye’den Pakistan’a yardım eli

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin gönderdiği insani yardım gereçlerini taşıyan iki uçağın selden etkilenen Pakistan’a ulaştığını bildirdi.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Sel felaketlerinde ziyan gören Pakistanlı kardeşlerimiz için insani yardım gereçleri taşıyan uçaklarımız Pakistan’a ulaştı. Bir sefer daha hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, Pakistan halkına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” denildi.

İKİ UÇAK DAHA HAREKET ETTİ

MSB, Türkiye’nin gönderdiği insani yardım gereçlerini taşıyan iki uçağın daha selden etkilenen Pakistan’a hareket ettiğini bildirdi.

Bakanlığının toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Ülkemizin yardım eli sel felaketlerinde ziyan gören Pakistanlı kardeşlerimize uzanmaya devam ediyor. İnsani yardım gereçlerini taşıyan TSK’ya ilişkin iki uçağımız daha Ankara Etimesgut Havaalanı’ndan hareket etti” denildi

Paylaşımda ayrıyeten uçakların hazırlanış sürecine dair görsellere yer verildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), selden etkilenen Pakistan’a çadır ve insani yardım materyali takviyesi sağlamak üzere “hava köprüsü” kurulduğunu duyurmuş, birinci etapta 10 bin çadır, 50 bin besin kolisi, 50 bin hijyen materyali ve 10 bin bebek mamasından oluşan insani yardım gerecinin sel bölgesine gönderilmesine başlandığını açıklamıştı.

Pakistan Ulusal Afet İdare Ajansı (NDMA), 14 Haziran’dan bu yana tesirli olan muson yağmurlarının yol açtığı sel ve heyelanlar nedeniyle 1000’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Şiddetli yağışlar sebebiyle 992 bin 871 meskenin hasar gördüğü, 727 bin 144 çiftlik hayvanının telef olduğu, yağışlardan yaklaşık 33 milyon 46 bin kişinin etkilendiği, 498 bin 442 kişinin ise kurulan yardım kamplarında yaşadığı belirtilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.