Ulusal pentatlet Prensip Özyüksel: ‘Artık olimpiyatlarda madalyayı alacağız’

Dünya şampiyonalarında büyüklerde madalya kazanan birinci Türk çağdaş pentatlon sportmeni İlke Özyüksel, 2024 Paris Olimpiyatları yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

İlke Özyüksel, Mısır’da düzenlenen Dünya Çağdaş Pentatlon Şampiyonası’nda hem kişiselde hem de karışık bayrak yarışında Buğra Ünal ile bronz madalya kazanarak kıymetli bir muvaffakiyet elde etti.

Bireyselde elde ettiği üçüncülükle Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’ye büyükler kategorisinde birinci madalyayı kazandıran Unsur, hislerini paylaştı.

Büyük memnunluk yaşadığını lisana getiren ulusal sportmen, “Bireysel benim için muazzam geçti. Performanstan daha çok mental olarak verdiğim bir savaştı. Paris yolunda emin adımlarla ilerlediğimizin de göstergesi oldu” dedi.

İlke, Türkiye’ye bu alanda birincisi yaşattığı için gurur duyduğunu vurgulayarak, “Benim için muazzamdı. Hayatımda birinci kere finişi geçerken memnunluktan çığlık çığlığaydım. Çok memnun oldum. Daha evvel alt yaşlarda dünya ve Avrupa şampiyonluklarım da var fakat bu benim için çok başkaydı” tabirlerini kullandı.

Yeni bir grupla çalıştıklarına işaret eden Prensip, şöyle devam etti:

“Çok inanıyorduk fakat bir sene evvel yeni bir takımla çalışmaya başladık. İdmanlara yeni başladık, nasıl olacak, sanki yapabilecek miyiz, sonuca yansıtabilecek miyiz? Daima bir tereddüt vardı. Ona karşın bu başarıyı aldığımız için çok memnunum. Zira benim savaşım aslında kendimle. Kendimle baş ettikten sonra rakiplerin çok bir tesiri olmuyor. Benim için kıymetli olan kendime güvenmem.”

“YENİ BİRİNCİLER GELECEK”

İlke, bundan sonra da birincileri başarmak istediğinin altını çizerek, “Büyük ihtimalle yeni birinciler de gelecek. Emin adımlarla ilerliyoruz. Her yarışta kürsünün bir basamağına çıkacağımızı düşünüyorum. Döneme girdikten sonra kota yarışıyla birlikte gaye Paris” değerlendirmesinde bulundu.

Olimpiyatlarda çaba eden birinci Türk çağdaş pentatlon atleti olan Prensip, 2024 Paris Olimpiyatları’na ait şunları söyledi:

“Artık olimpiyatlarda da madalyayı inşallah alacağız. Çoklu spor branşında ülkemizin birinci madalyası olacak. Türkiye’ye getirmeyi çok istiyorum. Olimpiyat hazırlıkları çok ağır, sistemli ve disiplinli gidiyor. Büsbütün odaklanmış durumdayız. Her tarafıyla grubumuz çok uygun. Sıhhatinden beslenmesine, psikoloğundan fizyoterapistine tam bir grup oluşmuş durumda. Elimizden geleni yapıyoruz, umarım başarılı oluruz.”

MACARİSTAN’A AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU İÇİN GİDECEK

Önlerinde Macaristan’da eylül ayında yapılacak Avrupa Çağdaş Pentatlon Şampiyonası bulunduğunu hatırlatan Prensip Özyüksel, “Oraya hazırlanıyoruz. Avrupa Şampiyonası’na da madalya amacıyla hazır bir formda katılacağız” dedi.

Sezona üç madalya maksadıyla çıktıklarını söyleyen Unsur, “Bu sene üç madalya gayesi yarışımız vardı; dünya ve Avrupa şampiyonaları ile Üniversite Oyunları. Maalesef Üniversite Oyunları iştirak azlığından iptal oldu. Önümüzde artık Avrupa Şampiyonası var. Macaristan’a Avrupa şampiyonluğu için gideceğim” sözlerini kullandı.

EVLİLİĞE BİRİNCİ ADIMI ATTI

Antrenörüyle nişanlandığını belirten Unsur, özel hayatında da çok keyifli olduğunu lisana getirdi.

İlke, “Çok memnunum, antrenörümle hayatımı birleştirmeye karar verdim. Umarım sporum ve hayatım açısından hoş olur” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.