Ünlü oyuncudan yıllar sonra gelen itiraf: O tweetlerin akabinde intihara kalkıştım

SELMAN CÖMERT

Tayvan asıllı ABD’li aktris Constance Wu, yaklaşık üç yıl sonra Twitter’a dönüşünü işaret eden bir açıklama yaptı. Hayatına son vermeyi aklına sokan “sosyal medyaya geri dönmekten korktuğunu” lisana getiren Çılgın Varlıklı Asyalılar sinemasının yıldızı Wu, dikkatsizce attığı toplumsal medya gönderilerinin akabinde siber zorbalığa maruz kaldığını söyledi.

Wu, “Üç yıl evvel, TV şovumun tekrar çekilmesiyle ilgili özensizce attığım tweetler (insanlardaki) öfkeyi ortaya çıkardı ve bu, gitgide şiddetlenen siber zorbalığa neden oldu” dedi.

Wu, ABC tarafından altı dönem yayınlanan Fresh Off the Boat’un 2019’da tekrar çekilmesi gündeme geldikten sonra bir dizi tweet atmıştı. Dizide başına gelenleri anlatılan Huang ailesindeki anne rolünde oynamış olan 40 yaşındaki yıldız oyuncu, “Şu anda o kadar üzgün ki, sözün tam manasıyla ağlıyorum” sözlerini kullanarak tweet atmıştı.

Wu, bir Twitter kullanıcısı ve diziden birtakım oyuncular tarafından memnuniyetle karşılanan ve “harika haber” olarak bedellendirilen gelişmenin “öyle olmadığını” söyleyerek reaksiyon vermişti. Daha sonra yaptığı yorumların “zamansız” olduğunu ve “zor bir günün” akabinde yapıldığını belirten Wu, televizyon programının devam etmesinin sürdüremeyeceğini de kelamlarına ekledi.

Wu, paylaştığı iletide şunları söyledi:

Söylediklerim nedeniyle kendimi çok makus hissettim ve Asyalı bir aktrisin birkaç bildiride bana Asyalı-Amerikalı topluluğun başına bela olacağımı söylediğinde, daha fazla yaşamayı hak etmediğimi düşündüm. Asyalı Amerikalıların yüz karasıydım ve bensiz daha yeterli bir durumda olacaklardı.

Asyalı Amerikalı meslektaşlarının onun mental sıhhatini düşünmediğini, ondan kaçındıklarını belirten Wu, “Geriye dönüp bakınca, birkaç özel iletinin beni kendi hayatıma son vermeye ikna etmesi sürreal (bir olay) ancak olan buydu. Neyse ki, bir arkadaşım beni buldu ve beni acil servise götürdü” dedi.

2019 üretimi Hustlers sinemasında de rol alan Wu, tecrübesi hakkında Making A Scene isimli bir kitap yazdığını ve emsal şeyler yaşayan diğerlerine yardım etmek istediğini belirtti.

Hollywood’a biraz orta verdikten ve terapi gördükten sonra artık toplumsal medyaya geri dönmek için “yeterince iyi” hissettiğini bildiren Wu, “Korkmuş olsam da, gözü pek olmayı ve öykümü paylaşmayı 3 yıl evvelki bana borçlu olduğuma karar verdim, böylelikle bu öykü diğerine yardımcı olabilir” diyerek açıklamasını bitirdi.

Wu ayrıyeten ABD İntiharı Tedbire Hayat Çizgisi’nin bir linkini paylaştı.

Roman muharriri Esmé Weijun Wang üzere birçok kişi Wu’ya takviyesini açıkladı. Wang, “Hala burada olduğunuza çok sevindim ve kitabınızı okumak için hakikaten sabırsızlanıyorum” diye yazdı.

Film imalcisi Michael Skolnik, “Sana kucak dolusu sevgi gönderiyorum Constance. Gözü pek ve korkusuzsun. Dünyaya verdiğin her şey için teşekkür ederim. Seviliyorsun ve takdir ediliyorsun” dedi.

Komedyen Jenny Yang: Bu karanlıktan geçtiğiniz için üzgünüm. Hala burada bizimle olduğunuz için çok memnunum. Akıl sıhhati hakkında daha fazla konuşmamız gerekiyor. Paylaşım için teşekkürler.

Yazar Ashley C Ford, paylaştığı toplumsal medya gönderisinde, “Hala buralarda olduğun için çok mutluyum” sözlerini kullandı.

2018’de Wu, Altın Küre’de en düzgün bayan oyuncu adayı olmuştu ve 44 yıl ortadan sonra bu kategoride yer alan birinci Asyalı bayan oldu. 25 yıldır tamamı Asyalı bir oyuncu takımının yer aldığı birinci Hollywood sineması olan Çılgın Varlıklı Asyalılar sinemasındaki rolüyle aday gösterilmişti.

Chris Pratt, Taylor Kitsch ve Riley Keough ile birlikte Wu, bu ayın başlarında yayınlanan yeni Amazon Prime Görüntü aksiyon tansiyon dizisi The Terminal List’te yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.