Yargıtay Kemal Batmaz’ın ağabeyi Prof. Şakir Batmaz’ın hapis cezasını onadı

15 Temmuz darbe girişimini Akıncı Üssü’nden yönettiği iddiasıyla ceza alan Kemal Batmaz‘ın ağabeyi tarih profesörü Şakir Batmaz hakkındaki iddianamede Batmaz, Erciyes Üniversitesi’nde görev yaparken Deniz Harp Okulu’nda seminer verdiği, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli sınav komisyon üyeleri ile telefon görüşmeleri yaptığı ve HTS kayıtları olduğu gerekçesiyle terör örgütü üyesi olmakla suçlandı.

Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 Ocak 2019’da görülen davanın karar duruşmasında tutuklu sanık Şakir Batmaz hazır bulundu. Şakir Batmaz savunmasında suçsuz olduğunu belirterek, “ByLock programı kullanan akademisyenlerin kimler olduğu, kimlerle yazıştıkları bilinmektedir. Benim bu kişiler arasında olmadığım açıkça ortadadır. Tanıkların birçoğu üniversite ile adli ve idari olarak husumetli kişilerdir. İddiaların amacı, şahsımı ve üniversiteyi yıpratmaktan başka bir şey değildir. Ailem ve ben 20 aydır çok ciddi mağduruz. Hiçbir zaman ikinci bir planım ve düşüncem olmadı. Samimi şekilde ifade verdim. Hiçbir zaman ülkemden ve vatanımdan vazgeçmedim. Başkalarının yaptığı hatalardan ve suçlardan dolayı cezalandırılmak istemiyorum. Ülkemizin yetiştirdiği bir bilim adamı olarak yeniden görevimin başına dönmek istiyorum. Adaletinize güveniyorum” dedi.

İSTİNAF’TAN SONRA YARGITAY DA 12,5 YIL HAPİS CEZASINI ONADI

Şakir Batmaz’ın avukatları, karara itiraz ederek, dosyayı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Avukatlar, Bölge Adliye Mahkemesi’nin hukuka uygun olduğu yönünde karar verdiği dosyayı bu kez de temyiz ederek, Yargıtay’a taşıdı. Dosyanın geldiği 3’üncü Ceza Dairesi, yaptığı inceleme sonrası itirazı karara bağladı. Ceza dairesi, temyiz başvurusunun esastan reddine karar verdi. Ceza Dairesi, Bölge Adliye Mahkemesi ile yerel mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde de eksiklik olmadığı, cezaların kanuni bağlamda uygulandığının anlaşıldığını kaydetti. Onama kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.