‘Albümlerimden hiç para kazanmadım!’

Ayşegül Aldinç’in, 9 Kasım’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) konseri vardı. Ayşegül Aldinç, bizim kuşağın bildiği ve sevdiği bir şarkıcı ve oyuncu.

Şarkıcı, 1978 yılında, altı ay evli kaldığı ilk ve tek eşi Mehmet Teoman’la birlikte çıkardıkları 45’lik plaktan bu yana müzik dünyasında… Aldinç, daha sonra 45’likler çıkarmaya ve albümler yapmaya devam etti.

Yıllarca Türkiye’nin en güzel kadınlarından biri olan Aldinç, şarkıcılığın yanı sıra oyunculuk da yaptı. 10 filmde ve 11 dizide oynadı. Son filmini 2000, son dizisini 2014’te çeken Aldinç’in son albümünü çıkardığı yıl ise 2016…

Vigor Kültür Sanat’ın düzenlediği konsere gitmek istememin sebeplerinden biri; 80’li, 90’lı, hatta 2000’li yılların gözde şarkıcı ve oyuncusunu dinlemeye gelecek müşteri profilini görmek, ikincisi ise 66 yaşındaki şarkıcının canlı performansını izlemekti.
CKM’ye gelenler arasında gençler de vardı, ama ağırlık orta yaş grubundaydı. Aldinç, Sezen Aksu’nun ‘Masum Değiliz’ şarkısını söylerken, unuttuğu sözlere bakmak için nota sehpasına giderken, dinleyiciler koro halinde şarkıyı söylemeye devam etti.

2.5 saatlik konser

Şarkıcının, CKM’deki konseri saat 20.45’te başladı, şarkıcı alkışlar ve tempo eşliğinde tekrar sahneye davet edildiğinde ise saatler 23.15’i gösteriyordu.

Sanatçı, genelde bar gibi yerlerde sahneye çıktığı için CKM’yi tıklım tıklım dolduran sevenlerinin karşısına çıkarken neler hissettiğini şu sözlerle dile getirdi:

“Muhteşem bir kalabalığın, muhteşem bir enerjinin içinde olmaktan çok mutluyum. Sizler gerçek sevenlersiniz. Gerçekten çok heyecanlandım huzurlarınızı çıkmadan önce… Sanki beni istemeye gelecekler, o kadar heyecanlandım.”

‘O Kız’la başladığı konserini ‘Kara Sevda’yla bitiren şarkıcı, bir ara sözü evliliğe getirdi ve şunları söyledi:

“Ben altı ay evli kaldım ve bunu dünyanın en uzun zamanı zannettim. Sonra magazin tarihine baktım; Ajda Pekkan altı gün, Hande Ataizi bir gün, Zerrin Özer 36 saat evli kalmışlar. Ben bayağı dayanmışım. En çok şeyi merak ediyorum, bu kocalar toplu olarak nerede bulunur, ne yer, ne içer?”

Boy aynasız kulis!

Ayşegül Aldinç, eserlerini okuduğu Barış Manço, Timur Selçuk, Onno Tunç, Özkan Uğur ve Aysel Gürel’i anmayı da ihmal etmedi.
Konserinin sonlarına doğru Sezen Aksu’nun ölümsüz eserlerini ve Ajda Pekkan’dan dinlediğimiz şarkıları söyleyen Aldinç, “Barış Manço’nun üç eserini okuyan tek şarkıcıyım. Sevgili Barış başkasına şarkılarını vermeyi pek sevmezdi, ama bana üç şarkı verdi” dedi.

Aldinç, 9 Kasım CKM konserinde vefatının 85’inci yılında Atatürk’ü, çok sevdiği ‘Fikrimin İnce Gülü’ ve ‘Manastır Türküsü’nü söyleyerek yâd etti.

Şarkıcı, yıllardır birçok konsere ve tiyatroya ev sahipliği yapan Caddebostan Kültür Merkezi’nin kulisinde bir boy aynasının olmamasını eleştirdi. Aldinç, “Ayakkabılarımı giyince vücudumun belden yukarısı kayboldu kulisteki aynada” diye dert yandı.

Kıyafeti sorun oldu

Şarkı aralarında kendisini dinlemeye gelenlerle müzikal yolculuğunu ve kendini anlatan Aldinç’in söylediklerinden en çarpıcı olan şuydu:

“Albümlerimden hiç para kazanmadım. ‘Albümün satışı 100 bini geçince para vereceğiz’ diyorlardı, ama satışlar hep 99 binde kalıyordu. 1998’de çıkardığım ‘Alev Alev’ çok sattı, içinde beş hit şarkı çıktı, o bile 99 bini geçemedi, ne hikmetse? İçinizde yapımcı var mı? Varsa da böyle şeyler yapmasınlar artık, ne yapayım?”

Tanju Babacan imzalı kahverengi deri bir kıyafetle sahneye çıkan şarkıcı, sürekli aşağı kayan ve sonunda sağ kolundakinin fermuarı bozulan eldivenini kuliste tamir etti. Şarkıcı dönüşte, “Tanju şu anda hastanede, o yüzden gelemedi. Gelseydi bu kez bu kıyafet yüzünden yine hastanelik olurdu” diye espri yaptı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Doğayla baş başayken kendimizi öylesine rahat ve keyifli duymamızın nedeni, doğanın bizim hakkımızda bir görüşü olmayışıdır.” (Nietzsche)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx