AYM’nin Can Atalay’ı tahliye kararını reddeden mahkemeden tarih skandalı: 25 Ekim tarihli AYM kararı için 13 Ekim tarihli karar paylaşıldı!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’a ilişkin verdiği hak ihlali kararını uygulamayarak, kararı Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderdi. İhlalin Yargıtay kararından kaynaklandığını öne süren mahkeme, bu nedenle Atalay hakkındaki karar vermesi gereken mercinin Yargıtay olduğunu belirtti. Mahkemenin, 25 Ekim tarihli AYM kararı için 13 Ekim tarihli karar verdiği görüldü. 

AYM’nin ihlal kararı doğrultusunda infazı durdurması ve tahliye kararı vermesi beklenirken, dosyayı Yargıtay’a gönderen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Atalay hakkındaki kararının altında ise heyet yerine mahkeme başkanının imzası yer aldı.  

Ancak mahkeme, söz konusu karar tarihinde bir skandala imza attı. Mahkemenin, 25 Ekim tarihli AYM kararı için 13 Ekim tarihli karar verdiği görüldü. 

AYM, Atalay’ın bireysel başvurusunu 25 Ekim’de görüşerek “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlaline” karar vermiş, kararı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Yüksek Mahkeme, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden yeniden yargılama kararı vermesi, Can Atalay’ın infazını durdurmasını, tahliye kararı ve yargılamada durma kararı vermesini istemişti.

25 Ekim’den bu yana yerel mahkemenin Can Atalay kararını uygulaması bekleniyordu. Ancak 5 gün sonra karar veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin AYM’nin tahliye kararını reddederek, Yargıtay’a gönderdiği kararında 13 Ekim tarihi yer aldı.

Mahkemenin gerekçesi 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin AYM’nin 25 Ekim tarihli kararını uygulamayarak dosyanın Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderilmesine hükmettiği 13 Ekim tarihli kararın gerekçesi şöyle:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx